Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Šokujúce: Rómovia pijú vodu z Laborca!

Michalovce Obyvatelia rómskej osady neďaleko ulice nad Laborcom v Michalovciach už mesiac pijú vodu priamo zo znečisteného Laborca. Hygienici,

zdravotníci a ochranári ju pritom označujú za vysoko kontaminovanú. Takmer 150 Rómov však nemá na výber - v osade im už niekoľko týždňov netečie žiadna voda. Donedávna síce boli nelegálne pripojení na vodovodné potrubie, ktoré smeruje k Psychiatrickej nemocnici, ale vodári výtokový stojan uzavreli. Rómovia po zásahu vodárov ešte niekoľko dní dostávali vodu od obyvateľov sídlisk, ktorí sa nad nimi zľutovali, posledné dni však vodu čerpajú a pijú už iba z rieky. Na Šírave, kde sa vlieva Laborec, už pritom dva roky platí zákaz konzumácie rýb. Ich telá práve kvôli znečistenej vode stonásobne prekračujú hranicu obsahu karcinogénnych látok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ondrej Hudák chodí s tromi dvadsaťlitrovými bandaskami naloženými na starom vozíku k brehom Laborca dvakrát za deň. Kým vodu naberie do kanistrov a vynesie ich po strmom brehu opäť do vozíka, zaberie mu to polhodinu. "Viem, že je závadná, ale čo dám deťom piť. Žijeme len z manželkinej materskej," povedal Ondrej, kľakol si na kameň a začal naberať. "Dnes je čistá. Horšie je, keď zaprší, potom je úplne špinavá a zmútená, vtedy ju radšej nepijeme. Bez vody sme potom aj tri štyri dni," konštatuje otec šiestich detí. S bandaskami, plnými vody, potom odchádza pomedzi vežiaky a parkoviská rovno do osady. Vodu od susedov bývajúcich v panelákoch už nepýtajú. "Ani sa nečudujem, že nám nechcú dávať, veď za ňu platia. Preto sme teraz úplne odkázaní na vodu z Laborca," povedala Kveta Hoľanová, ktorá sa spočiatku spolu s rodinou snažila vodu kupovať v neďaleko hypermarkete. "Každý deň sme kupovali po 20 litrov, ale to nestačí. Vodu nám treba nielen na pitie, ale aj na varenie, kúpanie a pranie," konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu

V osade žije približne 90 detí. Rómovia tvrdia, že sú za vodu ochotní platiť, ak im do nej vybudujú prípojku. O riešenie tohto problému však nikto nemá záujem. Obyvateľov osady si úrady pohadzujú ako horúci zemiak. Podľa úradníkov je problém v tom, že oficiálne osada neexistuje. Gerbová ulica, ako ju mnohí volajú, dokonca nie je ani v zapísaná v katastri.

Michalovský magistrát má podľa primátora Jozefa Bobíka pri riešení tohto problému zviazané ruky. "Gerbová ulica je v asanačnom pásme, ktoré bolo povolené za účelom výstavby Psychiatrickej nemocnice. Po roku 1990 bola výstavba nemocnice zastavená a terajší užívatelia stavieb sa tam nasťahovali bez právneho titulu. Pozemky aj stavby patria vlastnícky Košickému samosprávnemu kraju. Z toho dôvodu mesto nie je oprávnené k akejkoľvek činnosti na tomto majetku," vysvetlil primátor. Podľa neho sa mesto už obrátilo na splnomocnenkyňu vlády, aby v spolupráci s krajom a dodávateľom pitnej vody hľadali riešenie. Podľa hygienikov môže konzumácia nechlórovanej vody z neoverených zdrojov zvýšiť riziko ochorení. "Môže dôjsť k črevným ochoreniam, ktoré spôsobujú teploty a hnačky," vysvetlila krajská epidemiologička Janka Stašková. Regionálny úrad verejného zdravotníctva môže nariadiť zásobovanie pitnou vodou - cisternou len v prípadoch núdze, havárie, alebo ohrozenia, čo v tomto prípade nie je. (mpo)

SkryťVypnúť reklamu

prosím dať do rámca!!!

Čo sú to PCB

Polychlórované bifenyly alebo PCB paria medzi olejovité syntetické organické chemické látky, ktoré sú známe ako chlórované uhľovodíky. Najprv boli považované za úplne neškodné, dnes je ich používanie zakázané. PCB sa bioakumulujú v tukových tkanivách zvierat a ľudí, ktorí sú im vystavení a spôsobujú celý rad negatívnych zdravotných účinkov.

Vysoké dávky sú spojené so závažným kožným ochorením, svrbením a pálením, podráždením očí, pigmentačnými zmenami pokožky a nechtov, poruchami funkcií pečene a imunitného systému, podráždením dýchacieho traktu, bolesťami hlavy, závratmi, depresiami, stratou pamäte atď. PCB sú oficiálne vo viacerých štátoch vrátane Slovenska zaradené do skupiny pravdepodobných karcinogénov. Významným zdrojom PCB sú ryby a voľne žijúca zver ulovená v oblasti južne od Strážskeho (Laborec, Zemplínska Šírava). Ryby ulovené v tejto oblasti obsahujú 100 násobne viac PCB ako ryby z Domaše a Ondavy.

Čo na to Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Podľa riaditeľa michalovského závodu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS a.s.) Olivera Petríka ide o dlhodobý problém, ktorý spoločnosť nemôže vyriešiť bez toho, aby jednala z oprávneným partnerom. Niektorí Rómovia tam nemajú trvalý pobyt a bývajú v zóne, ktorá ani nie je zaevidovaná v katastri. "Vieme, že sú tam problémy, ale títo ľudia nikdy neboli našimi oficiálnymi odberateľmi. Pokiaľ doložia listy vlastníctva a ďalšie právne doklady budeme zvažovať zavedenie prípojky zatiaľ je to nemožné. Rómovia sa navyše pred dvomi týždňami nelegálne a neodborne napojili na potrubie. Vznikol havarijný stav a bola ohrozená dodávka vody do neďalekej nemocnice," vysvetli riaditeľ. VVS a.s. je ochotná do osady zabezpečiť cisternu s vodou za podmienok, že si ju Rómovia zaplatia.

Autor: mpo

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 088
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 075
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 861
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 976
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 653
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 308
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 992
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu