Záchranky v Hornom Zemplíne získali Bratislavčania
Zemplín - Záchrannú službu v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce bude zrejme prevádzkovať Slovenská záchranná, a. s., Bratislava. Firma zastrešená
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
HMO Slovakia, ktorá je členom skupiny Penta, ich získala vo výberovom konaní vyhlásenom ministerstvom zdravotníctva. Miestne nemocnice tak so záchrankami stratia aj milióny korún, ktoré doteraz dostávali na ich prevádzkovanie.
Slovenská záchranná zatiaľ v Zemplíne získala ambulanciu v Humennom, Koškovciach, Snine a Medzilaborciach. O prvé dve sa uchádzala aj Nemocnica s poliklinikou Andreja Leňa v Humennom, ale skončila druhá v poradí. Jej riaditeľka Mária Vasiľová vníma výsledky výberového konania ako nespravodlivé. "Splnili sme všetky podmienky po formálnej aj obsahovej stránke. V poskytovaní záchrannej služby máme 27-ročnú tradíciu, máme odborníkov i sanitky," hovorí.
Humenská nemocnica napadla tender rozkladom a pripojila sa k trinástim slovenským regionálnym nemocniciam, ktoré požiadali opozičných poslancov Národnej rady, aby vykonali prieskum na ministerstve zdravotníctva. Ten má preveriť zákonnosť výberového konania.
Prehodnotiť výsledky tendra žiada aj mestská nemocnica v Medzilaborciach. Tej nepomohlo ani to, že sa o záchranku uchádzala v združení s nemocnicami vo Svidníku a Stropkove. Nemocnica v Snine sa do súťaže ani nezapojila. Zastupiteľstvo totiž v apríli schválilo založenie nemocničnej obchodnej spoločnosti, nový subjekt však nestihol registráciu a preto nemohol podať žiadosť o prevádzkovanie záchrannej služby.
Vo výberovom konaní neuspela ani Nemocnica s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach. Jej záchranku bude prevádzkovať michalovská firma DZS - M. K. TRANS, s. r. o., rovnako ako záchranku v Sobranciach. Riaditeľ michalovskej nemocnice Dalimír Zobka hovorí, že komisia vôbec nezohľadňovala kvality žiadateľov. "Poradíme sa s právničkou, aké kroky podnikneme," povedal.
Privatizácia čaká aj záchrannú zdravotnú službu v Kráľovskom Chlmci, ktorú získala firma Resustic - Zemplín, s. r. o. Úspešnejšie v súťaži boli ostatné zemplínske nemocnice - záchranky zostávajú v rukách nemocnice v Trebišove i polikliniky vo Veľkých Kapušanoch.
Ministerstvo zdravotníctva popiera akékoľvek podozrenia z manipulácie súťaže. Vyhlásilo, že neuspeli tí, ktorí nesplnili podmienky tak dobre, ako víťazi. "Tender bol transparentný a uskutočnil sa na základe jasne stanovených podmienok. Tie sa nemenili, iba sa spresňovali v súlade s pripravovaným zákonom o integrovanom záchrannom systéme," povedala Eva Slováková z tlačového odboru ministerstva.
Slováková upozornila, že úspešné absolvovanie výberového konania je len jednou z podmienok na vydanie povolenia k prevádzkovaniu záchrannej služby. "Výber pokračuje správnym konaním, v ktorom sa komplexne preverí, či žiadateľ spĺňa podmienky na vydanie licencie," doplnila.
Prevádzkovatelia staníc záchrannej zdravotnej služby v Sečovciach, Slovenskom Novom Meste, Oboríne, Papíne, Ubli a Uliči budú známi až po druhom kole tendra. Toho sa znova budú môcť zúčastniť aj regionálne nemocnice. Vasiľová povedala, že sa budú uchádzať o zostávajúce sídla záchraniek v Humenskom okrese. V hre ešte zostala jedna ambulancia v Humennom a v Papíne.