zariadenie. Podobný systém už v Zemplíne používajú samosprávy v Michalovciach a Humennom.
Za hlasovací, evidenčný a riadiaci mechanizmus, ktorý slúži
na zabezpečenie priebehu celého zasadnutia zastupiteľstva,
samospráva zaplatila 300-tisíc korún. Podľa primátora Mariána Kníža
ide o užitočnú investíciu. "Bolo to potrebné najmä kvôli televíznym prenosom. V sále totiž nebolo dobré ozvučenie a ľudia sa sťažovali, že v televízií nepočujú, čo hovoria diskutujúci. Teraz sa to vďaka mikrofónom zlepší," povedal.
Martin Kover z firmy, ktorá zariadenia mestu dodala, hovorí, že ide o jednu z najmodernejších verzií tohto modelu. Slúži najmä na presné odčítavanie hlasov, čím prakticky vylučuje riziko chýb, ktoré sa stávajú pri klasickom zapisovaní výsledkov hlasovania. Systém umožňuje aj prezentácie prerokovaných dokumentov na projekčné plátno. Pomocou vlastného monitoru zasadnutie riadi primátor. Priebeh zastupiteľstva sa zachytí na zvukový záznam.
Vďaka týmto funkciám budú podľa Kovera rokovania transparentnejšie, jednoduchšie a rýchlejšie, tiež sa od niektorých úloh pri organizovaní zastupiteľstva odbremení úrad. Kníž poznamenal, že rokovania sa zefektívnia len za predpokladu, že sa bude dodržiavať rokovací poriadok. Včera tomu tak nebolo, poslanci často hovorili aj po uplynutí časového limitu na svoj príspevok.
Poslanec Daniel Andráško povedal, že hlasovacie zariadenie bude treba rozšíriť, tak aby mohla bez problémov pracovať aj návrhová komisia. "Fungovanie tohto orgánu požaduje zákon o obecnom zriadení. K tomu aby návrhová komisia mohla využívať elektronický systém, musí sa doplniť o niektoré technické prvky," dodal.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín