neprítomnosť obžalovaného Petra B. a svedka Milana G., ktorý ospravedlnil svoju neprítomnosť deň pred pojednávaním súrnou služobnou cestou do Bratislavy.
Tušická tragédia je najznámejším prípadom domáceho násilia, ktorý vyvrcholil na Silvestra roku 2002 - manžel v snahe pomstiť sa manželke, zavraždil svoje dve deti a potom spáchal samovraždu. Matka detí, vtedy ani nie 30-ročná Dana Kontrová, pritom predtým niekoľkokrát tiesňovou linkou i osobne na polícii upozorňovala, že manžel má v nelegálnej držbe zbraň a vyhráža sa zabitím detí. Traja bývalí policajti - Peter B., Peter Š . a Marián Š. boli v tomto kontexte obžalovaní pre trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti.
Na predposlednom pojednávaní 13. októbra pred sudcom vypovedali obžalovaní a piati svedkovia. Matka zavraždených detí sa vtedy ospravedlnila, keďže v súčasnosti žije v Čechách. Na včerajšie pojednávanie prišla napriek tomu, že má malé dieťa. "Vzhľadom na to, že poškodená bola v priamom kontakte s obžalovaným Petrom B. a nastal stret výpovedí, je potrebné vykonať dôkazy, prípadne odstrániť rozpory vo výpovediach konfrontáciou - preto nie je možné vykonať hlavné pojednávanie v neprítomnosti obžalovaného Petra B.. Mohli by sme zmariť pojednávanie, čo by mohol byť procesný dôvod na zrušenie veci, prípadne odvolanie," vysvetlil sudca a pojednávanie odročil na 14. marca.
Právnička poškodenej Iveta Rajtáková nepoprela dojem z účelového naťahovania sporu: "V konkrétnom prípade ani nejde o políciu ako celok, ale o konkrétnych obžalovaných. Procesnému postupu súdu sa nedá nič vytknúť, otázkou je, či by nebolo žiadúce použiť nejaké donucovacie opatrenia, aby sa zabezpečila účasť obžalovaného na pojednávaní - nie je to prvýkrát, čo sa kvôli tomu odročilo. Mám dojem, že skôr ako pred okresným, prípadne odvolacím súdom, sa vec uzavrie pred inými orgánmi." Upresnila, že Dana Kontrová ešte vo februári 2004 podala sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu "kvôli namietanému porušeniu práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a práva na život jej detí." V súčasnosti ju Európsky súd prerokúva, do 18. decembra sa k nej má vyjadriť zástupca vlády Slovenskej republiky.
Iveta Rajtáková opakovane povedala, že podľa nej sa prístup polície k prípadom domáceho násilia od tušickej tragédie vôbec nezmenil. Dana Kontrová sa k ďalšiemu odročeniu pojednávania nechcela vyjadrovať. Pre KORZÁR uviedla, že v Čechách začala nový život - má priateľa a v septembri sa jej narodilo dievčatko. Napriek tomu chce spor dotiahnuť do konca a na najbližšie pojednávanie príde.
Genéza sporu
Od tušickej tragédie uplynuli už tri roky, slovenské súdy napriek tomu nerozhodli. Prípad policajtov, obžalovaných z nedbanlivosti, sa na prvostupňový súd v Michalovciach vrátil po tom, ako Najvyšší súd SR zrušil pôvodný oslobodzujúci rozsudok Okresného súdu aj uznesenie Krajského súdu v Košiciach, ktoré ho potvrdilo.
Podľa právničky poškodenej Ivety Rajtákovej sa týraná žena síce bála podpísať trestné oznámenie na manžela, ale právom sa domnievala, že povinnosťou polície bolo aj po ústnom oznámení ochrániť životy jej detí. Potvrdil to až Najvyšší súd SR (NS SR), ktorý reagoval na sťažnosť generálneho prokurátora. Ten upozornil na pochybenie oboch súdov a skonštatoval, že došlo k porušeniu zákona v prospech obvinených policajtov. Podľa NS SR zanedbali celý rad základných služobných povinností - okrem iného nevyslali na miesto činu výjazdovú hliadku, nezaistili a neodzbrojili muža a neprelustrovali zbraň. Závažnou chybou sa ukázalo aj neprijatie a nezaevidovanie ústneho trestného oznámenia matky. Najvyšší súd zdôraznil, že policajný orgán je povinný konať aj na základe neho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín