zadržali kukláči, sú už na slobode. Prokurátor zamietol návrh vyšetrovateľa na ich vzatie do väzby. Vyšetrovanie policajtov, ktorí mali za úplatok ponúkať cestujúcim bezproblémový a rýchly prechod cez hranicu, navyše bez kontroly batožiny a kufrov áut, tak bude prebiehať na slobode. Policajti podľa vyšetrovateľa okrem peňazí brali ako úplatok aj kartóny cigariet. Teraz sú obvinení z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a korupcie. Nie je vylúčené, že niektorí z nich boli zapletení aj do prevádzačstva. Za posledných 15 rokov ide o druhý najväčší prípad odhalenia korupcie policajtov na hraničnom priechode. Minister vnútra Vladimír Palko povedal, že všetkých obvinených prepustí z Policajného zboru bez nároku na odstupné.
Pätnástich policajtov zaistili kukláči v stredu predpoludním priamo na oddelení vo Vyšnom Nemeckom. V čase, keď do miestnosti vrazili ozbrojení muži v kuklách, mali hraničiari pracovnú poradu. Jedného policajta zachránila pred zadržaním iba jeho práceneschopnosť. Medzi sedemnástimi obvinenými figuruje aj jeden bývalý policajt, ktorý so skorumpovanými kolegami spolupracoval aj po opustení policajného zboru.
Akciu na odhalenie a zadržanie úplatných policajtov pripravoval Úrad inšpekčnej služby polície v spolupráci s Úradom hraničnej a cudzineckej polície približne pol roka. Zadržaných mužov zákona umiestnili v cele policajného zaistenia. Vyšetrovateľ následne podal prokurátorovi návrh na vzatie 9 páchateľov do väzby. "Podľa našich informácií však prokurátor nepodal súdu žiadosť o vzatie obvinených do vyšetrovacej väzby. Obvinení páchatelia budú stíhaní na slobode," uviedla Jana Pôbišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Ministerstvo zatiaľ nepotvrdilo, či policajti z východnej hranice budú obvinení aj z prevádzačstva. Ani to, či nekontrolovaním áut umožnili pašovanie väčšieho množstva cigariet, pohonných hmôt, alebo drôg na naše územie. "Vyšetrovanie intenzívne prebieha, polícia vypočúva svedkov a obvinených, získava ďalšie dôkazové materiály potrebné na objasnenie trestnej činnosti. Bližšie informácie nemôžeme poskytnúť," dodala Jana Pôbišová.
Ministerstvo nepotvrdilo, či medzi autami, ktoré policajti nekontrolovali a púšťali za úplatky, boli aj nákladné autá, kamióny a autá s ukrajinskými evidenčnými číslami. "Polícia prípad ďalej vyšetruje. Bližšie informácie k spáchaným skutkom v tejto chvíli nemôžeme poskytnúť. Mohlo by to sťažiť, alebo spomaliť vyšetrovanie," uzavrela Pôbišová.
Podľa Marty Bujňákovej z Prezídia policajného zboru zadržanie veľkého počtu policajtov z jedného hraničného priechodu sa neprejaví na vybavovaní cestujúcich: "Vybavovací proces na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom vzhľadom na jeho dôležitosť nemôže byť narušený a náhrada bude riešená výpomocou z iných útvarov," dodala.
Naposledy odhalili policajti korupciu v takom masovom rozsahu pred dvomi rokmi na Oddelení hraničnej kontroly ŠahyParabutta. Vyšetrovateľ vtedy obvinil celkovo 21 osôb, z toho 16 aktívnych a päť bývalých policajtov. Policajti dostávali úplatky od rumunských občanov, ktorí si potrebovali pečiatkou o vstupe na územie Slovenska predĺžiť pobyt v Maďarsku na ďalších 30 dní. Bežnou praxou bolo, že vodič autobusu dal policajtovi pasy, v ktorých boli aj peniaze a policajt ich opečiatkoval. Všetci policajti boli z Policajného zboru prepustení.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín