naplánované v mestských rozpočtoch aj po minulé roky, nikdy sa však nenaplnili. Tento rok hrozí, že sa to zopakuje.
Kapitálová časť rozpočtu napríklad počíta s tým, že na rozbehnutie komplexnej prestavby hlavného námestia pôjde viac ako 25 miliónov a na rekonštrukciou bazénov v prímestskej rekreačnej oblasti Sninské Rybníky rovnaká suma. Tieto investície má samospráva aj v tohtoročnom rozpočte, na žiadnu z nich však dodnes nie je vydané územné alebo stavebné rozhodnutie.
Vedúci oddelenia výstavby mestského úradu Marián Vyhonský odmieta, že sa výstavbu nepodarilo rozbehnúť kvôli pomalosti úradu pri zabezpečovaní potrebných dokumentov. "Akcie sa nezačali s objektívnych príčin, najmä kvôli prebiehajúcim právnym sporom," hovorí.
Podľa prednostu mestského úradu Michala Štofíka financovanie veľkých investičných akcií je viazané na získanie naplánovaných kapitálových príjmov. Tie sa mestu nedarí získať. "Dva roky predávame pozemok na Komenského, za ktorý pýtame dvadsať miliónov, ale nemáme žiadneho kupca. Problém je aj s predajom pozemku pri Vihorlate," vymenúva.
Prioritou samosprávneho rozpočtu je aj v tomto roku rekonštrukcia bazénov na Sninských rybníkoch. Kvôli ich zlému stavu vedenie mesta už dlho čelí kritike verejnosti. "Ľudia nadávajú a v lete sa rekreovať chodia inde," priznáva primátor Marián Kníž.
Mesto by chcelo na prestavbu bazénov získať financie z eurofondov, žiadať o ne však nemôže, pretože pozemky v rekreačnej oblasti má iba v prenájme. Už niekoľko rokov sa ich snaží získať od Lesopoľnohospodárskej urbárskej spoločnosti, všetky doterajšie pokusy o dohodu však stroskotali.
Spoločnosť je ochotná predať len časť pozemkov, o ktoré má mesto záujem a aj tie ponúka za cenu stanovenú znaleckým posudkom. Tá predstavuje štyristo korún za meter štvorcový, urbariát pri tom predáva pozemky v tejto lokalite fyzickým osobám aj za menej ako polovicu tejto ceny.
Kníž viní spoločenstvo, že cenovými špekuláciami brzdia rozvoj rekreačnej oblasti. "Pri tejto cene pozemky v celom oplotenom areály by stáli 15 miliónov, to je neprijateľné. Takýto prístup nič nerieši, je potrebné sa dohodnúť na rozumnej cene, aby mesto mohlo konečne do bazénov investovať," vyhlásil.
Člen výboru pozemkového spoločenstva Štefan Čopík naopak považuje za úspech, že valná hromada súhlasila s predajom aspoň za túto cenu. V jej presadzovaní vidí "uplatnenie vlastníckych práv podielnikov".
Samospráva navrhla aspoň čiastočné riešenie problému - pripravila zámenu pozemkov, ktorých sa je spoločenstvo ochotné vzdať za svoju budovu a pozemky v meste. Rozdiel v znaleckej cene zamieňaných nehnuteľností predstavuje pol milióna korún v prospech urbariátu. Ten preto žiada od mesta ako kompenzáciu ďalšie nehnuteľnosti. Mestské zastupiteľstvo to zamietlo a schválilo pôvodný návrh. Čopík pochybuje, že valná hromada podielnikov takúto dohodu príjme.
Podľa rozpočtu Snina plánuje v budúcom roku aj rekonštrukciu centrálneho námestia, ktorá ho má funkčne a esteticky oživiť. Začiatok výstavby odďaľuje niekoľkoročný súdny spor o vlastníctvo jedného z pozemkov so spotrebným družstvom COOP Jednota Humenné. Samospráva narazila aj na nesúhlas ďalších podnikateľov, ktorí vlastnia nehnuteľnosti na pešej zóne. Mesto preto podľa Kníža zvažuje, že začne stavať aspoň na miestach, kde nie je s pozemkami problém.
Rozpočet, ktorí mestskí poslanci v Snine schválili je prebytkový. Výdavky sú naplánované na 280 miliónov, celkové príjmy by mali dosiahnuť 294 miliónov. Ich naplnenie bude závisieť od predaja budov, nebytových priestorov, bytov a pozemkov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín