Gerbovej ulice počas povoleného protestného zhromaždenia apelovali na vedenie mesta, aby im urýchlene pomohlo pri riešení ich neľahkej situácie. Rómovia sú už totiž od polovice novembra bez vody a chodia ju čerpať do neďalekého Laborca. Závadnú vodu pijú a zároveň ju používajú na pranie a varenie. K tomuto kroku sa uchýlili potom, čo ich Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS a.s.) odstavila od nelegálneho pripojenia na potrubie, ktoré smeruje do Psychiatrickej nemocnice. Rómovia sa obávajú nielen kontaminovanej vody, ale aj toho, že ju pár dní pred Vianocami stratia úplne. "Už je chladno, za chvíľu nám zamrzne aj Laborec a potom budeme úplne bez vody," skonštatovala Kveta Hoľanová. Na zhromaždenie prišli Rómovia s veľkým transparentom, na ktorom bola nakreslená ľudská lebka s prekríženými kosťami a s nápisom: "Musíme piť vodu z rieky! Žiadame pitnú vodu pre naše deti !". Obyvatelia osady by uvítali, ak by mesto prikročilo aspoň k provizórnemu riešeniu a cez Vianoce im pristavilo cisternu s vodou. Konkrétnej odpovede, sa ale ani po hodine štrajkovania nedočkali.
V osade býva 150 ľudí, z toho 90 detí a tri tehotné ženy. Po tom, keď ich odpojili vodári, dostávali vodu od obyvateľov sídliska, ktorí sa nad ich situáciou zľutovali. Posledné týždne sú však odkázaní výlučne iba na závadnú vodu z rieky Laborec. "Celé toto zhromaždenie sa koná preto, aby sme hľadali riešenie, cestu a partnerov a nie vinníkov," povedal výtvarník Jozef Olšavský, ktorý sa stal tlmočníkom obyvateľov z osady. Podľa neho dlhodobé neriešenie situácie sa prejaví na zdraví obyvateľov a školskej dochádzke ich detí, ktorým sa nemôže dostať patričnej starostlivosti.
Pred protestujúcimi vystúpil za michalovský magistrát viceprednosta Gabriel Dorič, ktorý povedal, že "požiadavkami Rómov sa budeme zaoberať a úrad im odpovie v zákonnej lehote." Mesto podľa neho a primátora Jozefa Bobíka nemá kompetencie na riešenie tohto problému, ale snaží sa robiť sprostredkovateľa medzi Košickým samosprávnym krajom, ktorý je vlastníkom pozemku, kde bývajú Rómovia a vodármi. VVS a.s. informovala, že zavedenie prípojky do osady je nemožné, pretože Rómovia žijú v asanačnom pásme, ktoré nie je ani zaregistrované v katastri. "Pokiaľ doložia listy vlastníctva a ďalšie právne doklady budeme zvažovať zavedenie prípojky zatiaľ je to nemožné," povedal predčasom riaditeľ michalovského závodu VVS a.s. Oliver Petrík. Magistrát už v tejto súvislosti oslovil aj splnomocnenkyňu úradu vlády pre rómske komunity Kláru Orgovánovú. Rómovia tvrdia, že ak sa nikto nebude zaoberať riešení ich situácie budú to považovať za diskrimináciu a požiadajú cestou Európskeho parlamentu o politický azyl. Na priebeh demonštrácie dohliadala aj mestská polícia, ktorá vzhľadom na pokojný protest nemusela zasahovať.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín