Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Násilne rozdelená obec sa po 60 rokoch spojila

Veľké Slemence - Obyvatelia obce Veľké Slemence, ktorú pred 60 rokmi rozdelila štátna hranica na dve časti, môžu po desiatkach rokoch odlúčenia opäť

navštíviť svojich príbuzných na ukrajinskej strane. Priamo v obci koncom minulého týždňa slávnostne otvorili nový hraničný priechod pre peších turistov a cyklistov, ktorí budú využívať najmä miestni obyvatelia. O rozdelení obce na Veľké a Malé Slemence sa rozhodlo ešte za čias Stalina. Toto rozhodnutie drasticky zasiahlo do osudov stoviek Slemenčanov a definitívne poznačilo životy tunajších ľudí. Dedinčania, ktorí bývali na tej istej ulici a dennodenne si videli do okien a záhrad, sa kvôli oploteniu už nemohli stretnúť. Pred pár dňami si všetci vydýchli - deliace závory a umelo rozdelené rodiny sú už minulosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí Slemenčania sa so svojimi príbuznými, bývalými spolužiakmi a kamarátmi z detstva nevideli desiatky rokov. Keď oplotenie rozdelilo obec na dve časti, mal dnes 75-ročný Mikuláš Tóth len 14 rokov. Na tieto udalosti spomína nostalgicky. „Oplotenie a závory nám začali postupne montovať uprostred obce v jeseni 1944. Aj keď už boli hotové, k rodine, ktorá bývala na ukrajinskej strane, sme ešte stále prebehovali. V štyridsiatom piatom však prišli aj hraničiari a vojaci a definitívne nás rozdelili. Neustále ju strážili, takže sme sa už na druhú stranu nedostali," zaspomínal si Mikuláš, ktorému na ukrajinskej strane zostala bývať stará mama, bratranci a spolužiaci zo školy.

Nový priechod, ktorý funguje priamo v obci len sedem dní, ešte na návštevu svojich príbuzných nevyužil, ale vraj tak čoskoro urobí. „Manželka sa už bola pozrieť a bola veľmi spokojná. Ja pôjdem, až keď budú lepšie cesty, lebo chcem ísť na bicykli. Pôjdem pozrieť známych - nielen do Malých Slemeniec, ale aj bratranca Vojtecha do neďalekej obce Paladi," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

So svojou sesternicou sa po rozdelení nestretol dvadsaťšesť rokov ani Peter Lizák, ktorý od nej býva len pár metrov. Párkrát sa s ňou rozprával - cez závory. Na Ukrajinu neskôr cestoval autom cez oficiálny hraničný priechod, pričom musel prejsť viac ako sedemdesiat kilometrov. Podobne boli na tom viacerí dedinčania. Hoci ich príbuzní bývajú len na dohodenie kameňom, dostali sa k nim len „skratkou" cez Vyšné Nemecké. Navyše, počas vízového režimu museli ešte absolvovať cestu po víza na ukrajinský konzulát do 150 kilometrov vzdialeného Prešova.

Po umiestnení závor a oplotenia uprostred dediny komunikovali Slemenčania so svojimi príbuznými väčšinou poštou, mnohí totiž na ukrajinskej strane nemali telefóny. Posielanie listov k adresátovi vraj niekedy trvalo aj polroka. „Vieme, aká bola doba. Kým si list neprečítali v Moskve, tak k príbuzným nedorazil," dodal pán Mikuláš.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta obce Ľudovít Tóth je rád, že sa konečne po dlhoročných rokovaniach s ukrajinskou stranou podarilo priechod vybudovať a dotiahnuť do úspešného konca. „Musí uplynúť niekoľko týždňov alebo mesiac, aby som vedel pochopiť, čo sa skutočne stalo," povedal.

Podľa obyvateľov Veľkých Slemeniec je na celom vyše 60-ročnom odlúčení najhoršie to, že sa so svojimi príbuznými nemohli nielen vidieť, ale ani dôstojne rozlúčiť. „Pred 20 rokmi mi zomrela stará mama, ani sme sa nemohli dostaviť včas na pohreb. Kým sme vybavili potrebné povolenia, ubehli aj štyri dni a bolo po pohrebe," povedal Dezider Lizák.

Podobnú skúsenosť má aj Mikuláš Tóth, ktorý chce okrem žijúcich navštíviť aj hroby svojich príbuzných. „Pred rozdelením sme mali jeden spoločný cintorín. Teraz máme každý svoj. Viem, kde sa na ukrajinskej strane nachádza, ale kde presne majú hrobové miesta moji známi, netuším. Kúpim nejaké vence a zájdem sa pozrieť aj tam," dodal.

Nový hraničný priechod je otvorený nielen pre dedinčanov, ale aj turistov denne od ôsmej rána do desiatej večera.

Autor: mpo

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 347
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 574
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 366
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 551
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 538
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu