Nájomníci zostávajú "uväznení" v dezolátnej bytovke
Michalovce - Poctiví nájomníci z dezolátneho obytného domu C1 na Murgašovej ulici v Michalovciach si neprevzali náhradné byty, ktoré im ponúkla
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
miestna samospráva. Odôvodňujú to tým, že im mesto dalo menšie byty, ktoré im nevyhovujú. Naďalej tak zostávajú "uväznení" v bytovke, kde nefungujú výťahy, osvetlenie a kde sú pivničné priestory zaplavené fekáliami. Navyše im nejde kúrenie a netečie teplá voda. Studenú im púšťajú len dvakrát za deň. A to všetko za zaplatené nájomné.
V obytnom dome C1 žije približne 80 rodín. Z nich len osem poctivo platilo nájom. Väčšina z 800 obyvateľov je nezamestnaných. Dlhy nájomníkov za služby, dodávku energií a nájomné sa tu vyšplhali na viac ako 11 miliónov korún. Mesto preto minulý rok predalo bytovku trom fyzickým osobám z Popradu. Obyvatelia zadĺženej bytovky sa teraz obávajú masívneho deložovania. Zodpovedným nájomníkom samospráva prisľúbila náhradné ubytovanie na Staničnej ulici, byty si mali prevziať do konca roka. Urobila tak iba jedna rodina
„Teraz máme trojizbový byt a bývame v ňom siedmi. Mesto nám však pridelilo garsónku! To je nezmysel. Ako tam máme bývať? Preto sme túto ponuku mesta neprijali," sťažuje sa Michal Prosták, ktorý bol poctivým nájomníkom v mestskom byte 28 rokov. Podobne sú nespokojné aj ďalšie rodiny, ktoré sa do menších bytov nepresťahovali a naďalej sú odkázané na život v dezolátnom dome. V pivničných a spoločných priestoroch sa musia brodiť fekáliami a v neporiadku, ktorý spôsobili nezodpovední susedia.
Mesto najprv ponúklo byty prvým piatim nájomníkom. Po ich neprevzatí navrhne byty zostávajúcim trom rodinám. „Byt si prevzala jedine pani Kišová. Dvaja podali odvolanie a ďalší nám zaslali list prostredníctvom aktivistov za ľudské práva. Odpovieme na ne čo najskôr. Podľa schváleného uznesenia ponúkneme byty ďalším trom nájomcom v poradí. Ak ich neprevezmú ani oni, tiež zostanú bývať na Murgašovej ulici. Mesto jednoducho pre nich iné byty nemá," uviedol Ľubomír Ščobík z Odboru výstavby michalovského magistrátu.
Podľa neho nepripadajú do úvahy ani zrekonštruované mestské byty na Konečnej ulici. „Tieto byty sú obsadené a navyše tam platí špeciálny režim, pretože na ne samospráva získala úver zo Štátneho fondu rozvoja a bývania. Rodiny musia zložiť dopredu finančnú zábezpeku vo výške trojmesačného nájomného, ktoré je zároveň vyššie ako v bytoch, ktoré sme ponúkli rodinám z Murgašovej ulice," dodal Ščobík.
Nájomníci avizovali, že ak im samospráva nepridelí adekvátne náhradné ubytovanie, budú svoj spor s mestom riešiť súdnou cestou.