domu zakomponovali poslanci do plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta na roky 2005 až 2020. Aj keď zatiaľ ide len o teoretickú víziu, názory poslancov mestského zastupiteľstva na obrovskú a drahú stavbu vyvolali veľkú polemiku. Kým jedni ju označujú za potrebnú až nevyhnutnú, iní ju prirovnávajú k nereálnemu megalomanskému projektu, akou je napríklad nedostavaná budova Slovenského národného divadla.
Podľa vedenia michalovského magistrátu majú o nový kultúrny dom záujem samotní Michalovčania, ktorých pri príprave plánu hospodárskeho rozvoja mesto oslovilo. "Jednoznačne z prieskumu verejnej mienky vyplynulo, že táto požiadavka občanov mesta tu existuje. Dnes mesto nemá možnosť mimo športovej haly uskutočniť nejaké kultúrne aktivity. Päťdesiattisícové mesto by malo mať takýto stánok. Nehovorím, že to bude zajtra, pozajtra, ale výhľadovo v roku 2020," argumentoval zástupca primátora Ján Ďurovčík. Terajšie Mestské kultúrne stredisko nemá podľa neho predpoklady, aby plnilo funkciu kultúrneho domu. Miesta na sedenie a zväčšenie kapacity pre divákov sa síce podľa neho dajú vyriešiť, "ale nie technické zabezpečenie."
Poslanec Marián Biľo si myslí, že podľa ekonomických výsledkov, ktoré dosahuje terajšie mestské kultúrne stredisko, je vybudovanie ďalšieho viacúčelového centra zbytočné. "Ak by to malo byť z peňazí daňových poplatníkov a stálo by to podľa odhadov 200 miliónov korún, bol by to dosť drahý luxus, keď už tu máme stredisko, ktoré musíme dotovať," povedal. Záujem o kultúru tu podľa neho zo strany Michalovčanov síce je, ale finančné možnosti im častú návštevu kultúrnych podujatí neumožňujú.
Niektorí poslanci si myslia, že budovať veľké kultúrno-spoločenské centrá je dnes bežnou tendenciou hlavne vo veľkých mestách. Tie sa podľa nich stavajú nielen z ich vlastných finančných zdrojov, ale v rámci rôznych fondov a komerčných aktivít. V zainteresovaní súkromného investora do výstavby kultúrneho stánku vidí priestor aj primátor Jozef Bobík. Podľa neho ide zatiaľ len o myšlienku, ktorá získa konkrétnu podobu až pri formovaní akčných plánov mesta. "V nich budeme rozprávať či postavíme nové, alebo zrekonštruujeme súčasné stredisko. Tu je len myšlienka, že to potrebujeme. V akej forme a kde, budeme diskutovať neskôr," upresnil. Podľa primátora nemusí všetky činnosti a výstavbu strediska zabezpečiť len mesto, "ale môže vytvoriť dobré podmienky a predpoklady pre ďalšie konania". Poslanci napokon plán hospodárskeho sa sociálneho rozvoja, ktorý počíta s vybudovaním nového kultúrneho stránku, schválili ako koncepčný a otvorený.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín