Mestský bytový podnik, s.r.o., sem po úprave plánoval presťahovať neplatičov, čomu poslanci dali prijatím uznesenia zelenú ešte v jeseni. Medzitým o budovu prejavilo záujem občianske združenie Lux vitae, ktoré tu chce vybudovať charitný dom. Na rokovaní koncom decembra projekt vyvolal rozsiahlu diskusiu - obe zariadenia totiž mesto potrebuje. Návrh skombinovať charitný dom s niekoľkými bytmi pre neplatičov neprešiel, poslanci napokon dali obom víziám rovnaké šance, keď uznesenie o úprave na neplatičské byty zrušili.
Nedostatok sociálnych služieb pre starších občanov je celoplošný problém, v Trebišove majú šancu sa umiestniť len v tunajšom Domove dôchodcov, spojenom s Domovom sociálnych služieb. "Sám som sa stretol s takýmto problémom, keď môj blízky príbuzný potreboval službu charitného domu a v Trebišove nič také nie je. Najbližší je vo Vojčiciach, ten má však len kapacitu okolo 10 miest. Podľa našich prieskumov nebude o klientov núdza," myslí si člen združenia Tibor Czuľba, ktorý prišiel projekt odprezentovať aj na zastupiteľstvo. Pôvodne Lux vitae chcelo budovu odkúpiť, ale je ochotné pristúpiť aj na prenájom: "Naším cieľom je zrekonštruovať ju - je potrebné investovať asi 6 miliónov korún. Financie chceme získať z verejnej finančnej zbierky, cez sponzorov a eurofondy, preto potrebujeme dlhodobý prenájom aspoň na 15 rokov."
Charitný dom bude mať kapacitu 25-30 miest, okrem toho tu vznikne aj kuchyňa, jedáleň a práčovňa, ktorá bude slúžiť nielen klientom, ale aj potrebám tzv. sociálneho šatníka, ktorý tu chcú vytvoriť. Súčasťou domu bude aj denný stacionár, doň budú môcť cez deň alebo na niekoľko hodín priviezť svojich starších príbuzných rodiny v prípade, že sa o nich v tomto čase nemôžu postarať: "Časť kapacity chceme ponechať pre ľudí, ktorí zostali bez strechy, týrané ženy, matky s deťmi a pod." Podľa T. Czuľbu v zariadení s 24-hodinovou prevádzkou nájde prácu asi 15-20 ľudí. Kombináciu domu s bytmi pre neplatičov považuje za neprijateľnú: "Tieto dve sociálne marginalizované skupiny k sebe nepatria." Presťahovanie neplatičov do tejto lokality by podľa neho "mohlo spustiť petíciu občanov mestskej časti Paričov."
Riaditeľ Mestského bytového podniku, s.r.o. Ján Šípoš priznal sklamanie nad zrušením uznesenia. Bytový podnik je 100- percentnou obchodnou spoločnosťou mesta a problém narastania dlhov na nájomnom sa ťahá už roky. V súčasnosti neplatiči dlhujú mestu takmer 19 miliónov korún - z toho len 5,6 milióna sú dlhy vlastníkov bytov. "Zbytočne to zaťažuje podnik a následne aj mesto. Keby sme časť dlžníkov dokázali presťahovať, z predaja bytov by sa vrátila aspoň časť dlžnej čiastky. Budova zrušeného SSŠ je na to vhodná," myslí si. Podnik sem chcel presťahovať 15 rodín: "Nepredpokladám petíciu, pôjdu tam sociálne slabé rodiny, nie sociálne neprispôsobivé, čo je rozdiel. Konečné rozhodnutie je však na poslancoch." Rekonštrukcia na tento účel by stála 700-tisíc a vybudovanie osobitnej kotolne 1,2 milióna korún.
Riaditeľ trebišovského Domova dôchodcov (DD) Jozef Čičatko, ktorý je zároveň aj mestským poslancom priznáva, že v meste sú potrebné obe zariadenia. " Ako poslanci sme sa ocitli pred dilemou, akú si nepamätám. Oboma projektmi sa budú musieť zaoberať sociálna aj finančná komisia. Musíme hľadať možnosti, aby sa zrealizovali oba projekty, ale nie v tej istej budove," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín