spôsobom. Ide o migrantov, ktorí boli zadržaní na Slovensku a nepožiadali azyl. Podľa platných zákonov ich musí naša krajina vyhostiť a deportovať do ich pôvodnej krajiny. Nie vo všetkých prípadoch sa to však podarí. Pracovníci útvarov policajného zaistenia narážajú na komplikácie zo strany niektorých zahraničných zastupiteľstiev. Kvôli zdĺhavému procesu vybavovania náhradného cestovného dokladu( NCD), ktorý potrebujú utečenci na opustenie Slovenska sa častokrát nedodrží časový termín na ich vyhostenie. Utečenci sú potom u nás prepustení na slobodu a väčšina z nich ďalej pokračuje v ceste na západ.
Cudzinci, ktorí sa na naše územie dostali nelegálnym spôsobom a nepožiadali o azyl, sú umiestení v Útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach a na Západnom Slovensku v Medveďove - počas pobytu sú pod neustálym policajným dohľadom a v špeciálnom režime, kým sa im nevybaví náhradný cestovný doklad. Aj napriek tomu, že slovenská polícia udržiava kontakt s príslušným zastupiteľským úradom, od kedy je cudzinec umiestnený v policajnom útvare, nie vždy sa podarí doklady včas vybaviť. Najväčšie problémy má Slovensko s vracaním utečencov z ázijských krajín.
"Najzdĺhavejšie trvá vybavenie prostredníctvom zastupiteľských úradov Indie a Vietnamu. V niektorých prípadoch je aj neúspešné. Aktuálne vznikli v tejto súvislosti problémy aj so zastupiteľským úradom Pakistanu. S inými prebieha komunikácia na veľmi dobrej úrovni," povedal Rastislav Vozár, riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície (ÚHaCP) v Bratislave.
Podľa Spoločnosti ľudí dobrej vôle (SĽDV), ktorá sa zaoberá problematikou nelegálnej migrácie sú komplikácie pri vybavovaní NCD aj s Čínou a Bangladéšom. Vybavovanie dokladov pre utečenca trvá štandardne 2 až 3 mesiace, policajné útvary však môžu zadržiavať cudzincov maximálne 180 dní od ich zatknutia. Ak sa im do tohto termínu nepodarí vybaviť doklady, utečenec je prepustený na slobodu. "Nastali už prípady, keď bol cudzinec prepustený na územie SR z dôvodu, že pominuli dôvody zaistenia. Jedným z nich je aj uplynutie maximálnej doby zaistenia - 180 dní. Časť takýchto cudzincov zostáva na Slovensku bez oprávnenia, druhá sa snaží pokračovať ďalej na západ, najmä cez Rakúsko," dodal Vozár.
Po prepustení sa utečencovi udelí tzv. tolerovaný pobyt. "Z praxe ale vieme, že väčšina migrantov smeruje do krajín západnej Európy, takže po prepustení neostávajú dlho na území SR," vysvetlila prezidentka SĽDV Iveta Liberková.
Podľa Vozára je počet cudzincov, ktorí boli kvôli prieťahom pri vybavovaní NCD prepustení, málo, presný počet však neuviedol. Pomalosť zahraničných zastupiteľstiev nie je jediným dôvodom, prečo sa nedarí vrátiť utečencov do ich krajiny. "Častokrát sú zaistení s falošnou identitou, čo samozrejme predlžuje, resp. brzdí realizáciu vyhostenia," dodal.
Pri zisťovaní totožnosti preto polícia spolupracuje okrem zastupiteľských úradov aj s Interpolom, pomáha aj systém Eurodac a Afis, ktoré sú založené na daktyloskopických odtlačkoch. Každého cudzinca registruje tá krajina, ktorá ho zachytí ako prvá. "Tieto systémy sú celoeurópske, a teda fungujú v celej EÚ," upresnila Iveta Liberková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín