regiónu, sa rozhodlo spojiť ich kultúrnou - historickou cestou, ktoré ponesie názov Použská. "Máme vytypovaný zoznam lokalít, v súčasnosti pripravujeme projekt, cez ktorý sa chceme uchádzať o prostriedky cez program INTERREG a Visegrádsku nadáciu," uviedol pre KORZÁR riaditeľ strediska Štefan Töviš.
Dodal, že nielen zahraniční, ale ani slovenskí turisti o bohatosti Použia nevedia: "Väčšina vzácnych nálezísk bola objavená počas výkopov, potrebných na položenie plynových potrubí. V tom čase ich preskúmali aj archeológovia, ale okrem pár odborníkov a dedinčanov o tom nikto nevie. Keďže cestovný ruch je jednou z ciest, ktorá môže pomôcť naštartovať rozvoj Použia, rozhodli sme sa to využiť."
Podľa Töviša by Použská cesta určite nemala obísť Oborín, kde archeológovia našli najstarší nález ženskej plastiky na východe republiky či Veľké Raškovce, ktoré majú až niekoľko archeologických zaujímavostí: "Našlo sa tu najstaršie vyobrazenie konského záprahu na Slovensku z bronzovej doby, ale sú tu aj náleziská z mladšej doby kamennej, významná lokalita potiskej kultúry, kultúra popolnicových polí, pochádzajú odtiaľ nálezy medených sekeromlatov a náramkov atď."
V zozname sú aj Čičarovce, kde sa našiel komplex kultového objektu, hrobov a sídliska, Zemplínske Kopčany a Vojany, kde odhalili hromadné nálezy pokladov a hroby z bronzovej doby, Ižkovce, kde sa našli najstaršie zlaté náramky na Slovensku a najväčšie keltské pohrebisko na východe Slovenska. "Raritou je aj Krišovská Liesková, kde sa kedysi vyrábali klenoty pre uhorských kráľov," doplnil Töviš.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín