by investovať do opráv, ktoré nekvalitne prestavaná budova nevyhnutne potrebuje. Je však málo pravdepodobné, že vlastníkmi sa budú chcieť stať všetci nájomníci.
Magistrát začal oslovovať prvých nájomníkov na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Vyplýva z neho, že úrad najprv uzatvorí nové nájomné zmluvy s tými, ktoré nemajú žiadne dlžoby. Zároveň im ponúkne odkúpenie bytov. "Ich cenu sme vypočítali podľa zákona, pričom zastupiteľstvo schválilo výrazne zľavy - u bytov orientovaných na sever je to osemdesiat percent, pri ostatných sedemdesiat percent," informovala vedúca oddelenia správy majetku Mária Kramolišová.
Trojizbový byt tak môžu nájomníci získať za sumu od 59 do 95 tisíc, dvojizbový od 37 do 78 tisíc a za jednoizbový zaplatia od 20 do 30 tisíc. Ľuďom sa ceny aj po zľavách zdajú privysoké, zdôvodňujú to najmä zlým stavom bytov. "Všetky múry popraskali. Hoci byty nie sú naše museli sme ich sami popravovať, aby nám omietka nepadala na hlavu. A teraz chcú za nich ešte toľko peňazí," sťažuje sa J. Surmaj.
S bytovým domom na Palárikovej ulici má samospráva problémy od začiatku. Niekdajší stredoškolský internát, sa rozhodla prestavať na nájomné byty v polovici deväťdesiatych rokov. Napriek tomu, že vlastníkom budovy bol Prešovský samosprávny kraj, do prestavby investovalo tridsať miliónov korún. Vlani kraj bytovku Snine daroval. Rozhodol sa tak zrejme len kvôli jej zlému stavu a neplatičom.
Dôsledky nekvalitných stavebných prác sa začali objavovať už krátko po odovzdaní bytov v roku 1997. Domurované priečky neboli dostatočne kotvené, preto otrasmi pri užívaní aj kvôli pohybom domu, ktorý sa z časti nachádza na nestabilnom podloží, popraskali. Omietky a keramické obklady skoro v každom byte začali opadávať. Nebola vymenená polovica starých netesných okien, tiež začala zatekať strecha.
Po sťažnostiach nájomníkov mesto dalo urobiť drobné opravy. Podľa Kramolišovej sa k väčším nepristúpilo kvôli dlhom nájomníkov, ktoré dnes presiahli celkovo milión korún. "Na opravy chýbali zdroje, bolo potrebné aby nájomníci za byty platili," hovorí. Podľa nej mesto práve kvôli stavebným nedostatkom ponúka byty s výraznými zľavami. "Noví vlastníci si ich potom budú môcť dať do poriadku sami," dodáva.
Podľa ďalšieho z nájomníkov Róberta Šmajdu si za nedoplatky môže aj samotná samospráva. Okrem nekvalitnej výstavby, aj vysoký nájom, ktorý pri dvojizbovom byte dosahuje štyri a pol tisíc korún a chýbajúci prístupová cesta k betónovému parkovisku sú podľa neho ďalšie dôvody "prečo bytový dom opúšťajú solventní nájomníci a vznikajú problémy s neplatičmi".
Samospráva tiež v roku v 2001 bezprostrednej blízkosti bytovky, kde sa nasťahovali prevažne mladé rodiny, povolila výstavbu menšieho závodu na výrobu plastov. Vyrúbala sa pritom sídlisková zeleň, z výrobnej haly sa šíri hluk a emisie, čo znižujú kvalitu bývania.
Mesto sa chce bytov zbaviť čo najskôr, poslanci totiž rozhodli, že kto sa rozhodne kúpiť byt až v budúcom roku, dostane menšiu zľavu ako teraz. Neplatiči musia najprv svoje dlhy uhradiť, ak tak neurobia, magistrát ich do polovice februára vyzve, aby byt vypratali. V kúpnych zmluvách bude zakotvené predkupné právo v prospech mesta, ktoré má zabrániť špekulatívnym odpredajom bytov novými majiteľmi.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín