Prištiny, totiž bolo aj 10 príslušníkov VÚ 1101 v Trebišove. Hovorkyňa útvaru Andrea Bérešová nám túto informáciu nepotvrdila, ale povedala, že 12 vojakov cestovalo prvým lietadlom, ktoré šťastne pristálo. Podľa našich informácií štartovalo ako druhé, spomínaní vojaci sa nachádzali v batožinovom priestore.
Podľa veliteľa útvaru pplk. Ing. Jána Stavrovského bolo v 7. rotácii, ktorá sa mala vrátiť na Slovensko, 100 vojakov, z toho asi 70 z Trebišova: "Vracali sa na trikrát, výmeny totiž musia prebiehať priebežne. Tí, ktorí leteli vo štvrtok večer, boli poslední. Menné zoznamy zatiaľ nie sú k dispozícii, ale boli to väčšinou mladí chlapci, horná hranica sa pohybovala okolo 35 rokov, niektorí tam boli aj dve rotácie."
Nielen rodinní príslušníci, ale aj vojaci v kasárňach prežili krušnú noc: "Informácie sme dostávali po častiach, čosi sme vedeli z médií, ale nemohli sme odpovedať na otázky ani rodinám našich vojakov, lebo identifikácia obetí sa ešte ani poriadne nezačala. Niektorí volali na útvar alebo prišli, venoval sa im duchovný. Vojaci tomu nemohli uveriť." Ráno šok a napätie vystriedal smútok - tesne po siedmej počas nástupu veliteľ všetkým oficiálne oznámil, čo sa stalo: "Viem, že aj tvrdí chlapi, ktorí už prežili všeličo, mali v očiach slzy."
Hneď na to na útvare vyvesili čiernu vlajku a štátnu stiahli na pol žrde. Andrea Bérešová potvrdila, že všetci vojaci, smerujúci na misie v Kosove, absolvovali špeciálny tréning práve v Trebišove: "Trval asi 3 mesiace, každý mal vopred určenú úlohu, na ktorú sa mal špecializovať a tomu výcvik aj zodpovedal." Slovenskí vojaci sa v Kosove venovali najmä ochrane budov a obyvateľstva, česko-slovenský kontingent, v ktorom pôsobili, bol vyhodnotený ako jeden z najlepších. Podľa našich informácií sa počas 7. rotácie vytvoril skvelý kolektív, v ktorom neboli napriek napätiu v tejto oblasti Kosova väčšie konflikty. Chlapi, ktorí pristáli v Košiciach, si ešte v lietadle spievali a tešili sa domov. Prekvapilo ich, že v Košiciach ešte nie je prvé lietadlo, ktoré štartovalo o 10 minút skôr. "Tí, ktorí pricestovali do kasární v noci, sa zahlásili, podrobili krvnej skúške a išli domov," doplnila Bérešová.
Odmietla však poskytnúť zoznamy vojakov, ktorí boli v tejto rotácii. Telá obetí sa totiž identifikujú postupne, priebežné zoznamy majú len útvary, z ktorých pochádzali. Ministerstvo obrany sa tým chce vyhnúť tomu, aby sa rodiny definitívne potvrdenie o smrti svojho príbuzného dozvedeli z médií: "Následne veliteľ útvaru zostaví špeciálnu komisiu, ktorá to rodinám oznámi. Okrem neho v nej má byť lekár a duchovný." Kvôli tragédii vedenie útvaru odvolalo 2. posádkový ples, ktorý sa mal konať dnes v hoteli Zemplín. To, či na ňom mali byť aj obete nešťastia, nevedela. Podľa našich informácií sa včera podarilo identifikovať asi 30 obetí.
Viac na stranách 2 a 3.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín