získala michalovská firma DZS - M. K. Trans, s. r. o. Mestská nemocnica jej odmietla prenajať svoje priestory i sanitné vozidlo, k novému prevádzkovateľovi neprešiel ani súčasný personál záchranky. Riaditeľka nemocnice Irena Remáčová sa proti výsledkom tendra odvolala, obrátila sa aj na súd.
Podľa nej ministerstvo uprednostnilo firmu, ktorá na rozdiel od nemocnice nesplnila všetky podmienky. "Nechápem ako mohol byť niekto, kto nemá priestory, sanitku ani kvalifikovaných zamestnancov lepší ako nemocnica, ktorý túto činnosť robí od roku 2002. Práve teraz keď sme zabezpečili prístrojové vybavenie a začali sa nám vracať investované prostriedky, má záchranku prebrať niekto, kto s tým nemá skúsenosti," povedala. Je presvedčená, že stratu záchranky by pocítilo hospodárenie nemocnice a zariadenie by muselo prepúšťať.
Výsledky tendra spochybňuje aj primátor Sobraniec Štefan Staško. "Súťaž bol neférová, neboli pre všetkých dodržané rovnaké podmienky," hovorí. Staško sa preto pripojil k trinástim primátorom, na podnet ktorých začali poslanci Národnej rady na ministerstve zdravotníctva prieskum. Napospol ide o mestá, ktorých nemocnice v súťaži o záchranky neuspeli.
Firma DZS - M. K. Trans požiadala začiatkom januára samosprávu o prenájom priestorov v zdravotníckom zariadení i o kúpu alebo prenájom vozidla záchrannej služby. Komisia pre transformáciu zdravotníckeho zariadenia zložená z poslancov a lekárov si osvojila odmietavé stanovisko riaditeľky nemocnice a s prenájmom nesúhlasila. Jej rozhodnutie potvrdili aj mestskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí 18. januára. "Pre ekonomiku nemocnice je rozhodujúce, aby v nej fungovala záchranka," zdôvodnil primátor.
Konateľ DZS - M. K. Trans Mikuláš Koščo tvrdí, že podmienky výberového konania splnili. Uchádzači sa totiž nemuseli preukázať technické a personálny zabezpečením záchranky, stačilo dokázať, že sú schopný ho zaplatiť. "Nepotrebovali sme priestory ani sanitku, podmienkou bolo dokladovať na účte dostatok peňažných prostriedkov. Jedno vozidlo pre Sobrance máme, druhé sme potrebovali len ako záložné," povedal Koščo.
Postoj samosprávy nepovažuje za problém. Podľa neho s ponukou prišli, aby mohla mestská nemocnica s prenájmov profitovať a zamestnancov sa chystali prebrať aby nezostali bez práce. "Riaditeľka s tým nesúhlasila, preto sme si zohnali v Sobranciach súkromné priestory. Zdravotnícky personál sme zabezpečili z michalovskej nemocnice," hovorí.
Rezort zdravotníctva každému uchádzačovi so získanou licenciou stanovilo tri mesiace na rozbeh činnosti. V prípade záchranky v Sobranciach je konečným termínom siedmi marec. Koščo povedal, že záchranku začnú prevádzkovať už prvého februára.
Ministerstvo popiera akékoľvek podozrenia z manipulácie súťaže. "Tender bol transparentný a uskutočnil sa na základe jasne stanovených podmienok," povedala Eva Slováková z tlačového odboru ministerstva. Podľa nej sa pri udeľovaní licencie na prevádzkovanie záchrannej služby komplexne preverilo, či žiadateľ spĺňal podmienky na jej vydanie.
O prevádzkovanie záchraniek je veľkí záujem, v hre sú totiž milióny korún. Od februára budú záchranky len pri paušálnych platbách dostávať na každú sanitku rýchlej lekárskej pomoci od poisťovní 860-tisíc korún mesačne, vozidlo rýchlej zdravotnej pomoci bez lekára 530-tisíc.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín