zaradiť územie Vihorlatských vrchoch do zoznamu Chránených vtáčích území (CHVÚ). Správa chce týmto krokom zabezpečiť väčšiu ochranu jedinečných vtáčích druhov, ktoré prevažne hniezdia a lovia len v okolí Vihorlatu. O definitívnom zaradení lokality medzi chránené vtáčie územia rozhoduje Ministerstvo životného prostredia. V súčasnosti už prebiehajú rokovania s najväčšími vlastníkmi pozemkov, poľnohospodárskej pôdy a lesov, kde by sa CHVÚ malo nachádzať. Navrhovanú chránenú lokalitu tvoria najmä lúky a pasienky pozdĺž vodných tokov Laborca a Cirochy. Patrí sem aj intenzívne využívaná poľnohospodárska krajina, listnaté a zmiešané lesy a vodné biotopy. Vihorlatské vrchy by tak patrili medzi takmer štyridsiatku najchránenejších vtáčích území na Slovensku.
S intenzívnejšou ochranou vtáctva sa začalo na Slovensku už pred desiatimi rokmi. Celému procesu predchádzalo vytvorenie tzv. významných vtáčích území, ktorých zoznam bol uznaný aj Európskym súdnym dvorom ako vedecký podklad pre hodnotenie CHVÚ. Tridsaťosem území bolo napokon zaradených aj do národného zoznamu CHVÚ. Jedným z nich sú aj Vihorlatské vrchy s rozlohou 53-tisíc hektárov. Územie sa rozprestiera v okresoch Humenné, Snina, Michalovce a Sobrance. Celkovo zaberá 52 katastrov. „Vihorlatské vrchy sú jedným z troch najvýznamnejších chránených vtáčích území na Slovensku. Určujúcim kritériom významnosti bol výskyt tzv. kritériových druhov. Medzi najvýznamnejšie patria Hadiar krátkoprstý, Sova dlhochvostá, Orol krikľavý, Orol kráľovský, Bocian čierny, Výr skalný a ďalšie," uviedla Zuzana Argalášová zo správy CHKO Vihorlat.
Podľa nej u niektorých vlastníkov pôdy ochranári narážajú na neochotu. „Najmä väčší vlastníci lesov, ktorí bezhlavo ťažia drevo, sa toho obávajú. Pritom tých, ktorí rozumne hospodária, sa to výrazne nedotkne. Naopak, za svoje ústretové kroky dostanú z fondov únie na rôzne teréne úpravy alebo kosbu financie," vysvetlila.
Z celkového počtu navrhovaných území ministerstvo už schválilo štyri. Zaradenie Vihorlatských vrchov sa očakáva v máji tohto roku. Podľa ministerstva však veľkosť lokality nemusí zodpovedať predstavám ochranárov. „Môže dôjsť k zmenšeniu územia, pretože sa musia zohľadniť územné plány jednotlivých obcí a plány majiteľov lesov, poľnohospodárskych spoločností tak, aby sa výrazne neovplyvnila ich činnosť," informovalo ministerstvo.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín