zdravotníckeho personálu záchraniek v regióne horného Zemplína. „Zmluvy budeme uzatvárať s takmer všetkými súčasnými zamestnancami. Záujem pracovať pre našu sieť majú aj záchranári z iných regiónov Slovenska, ktorí sú ochotní dochádzať," povedal jej riaditeľ Jozef Karaš.
Bratislavská firma vo výberovom konaní získala povolenia na prevádzkovanie staníc záchrannej služby v Humennom, Snine, Medzilaborciach a Koškovciach. O záchranky sa neúspešne uchádzali aj humenská a medzilaborská nemocnica. Tvrdia, že splnili všetky podmienky, preto podali odvolania. Aj keď ešte nedostali odpoveď ministerstva, Slovenská záchranná už v regióne zháňa priestory, technické vybavenie, sanitky aj ľudí.
Rokovania o prenájme priestorov a vozidiel nemocnice v Medzilaborciach sa chýlia k záveru. „Musíme rešpektovať výsledky súťaže, tie peniaze potrebujeme, nemáme na výber," hovorí riaditeľ zdravotníckeho zariadenia Nikolaj Savčák. Pred podpisom sú aj pracovné zmluvy so stredným zdravotníckym personálom a vodičmi, nerozhodnutí sú ešte niektorí lekári.
Iná situácia je v Humennom, kde ešte zostala neobsadená jedna záchranná stanica. Do súťaže o ňu sa prihlásila humenská nemocnica aj Slovenská záchranná, obe majú záujem aj o prevádzkovanie stanice v obci Papín. „Považujeme za prirodzené, že nemocnica nebude v tejto fáze prenajímať svoje priestory a vozidlá," prehlasuje Karaš. Riaditeľka Nemocnice s poliklinikou Andreja Leňa v Humennom Mária Vasiľová povedala, že počkajú, ako ministerstvo vybaví ich odvolanie proti výsledkom tendra. „Potom môžeme dať Slovenskej záchrannej odpoveď na jej žiadosť o prenájom priestorov a vozidiel," dodala.
Podľa Karaša to nie je problémom, tvrdí, že zvažujú viacero prenájmov v meste mimo budovy nemocnice. Pripravujú aj zmluvy na personál staníc v Humennom a Koškovciach. Ten budú tvoriť aj terajší zamestnanci humenskej nemocnice. „Obidve stanice budú vybavené novými, kompletne vybavenými sanitkami, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy Európskej únie," doplnil.
V Koškovciach v okrese Humenné doteraz záchranka nebola. „Bude tu úplne nová stanica s moderným zariadením. S priestormi v dedine nie sú žiadne problémy," povedal Karaš.
Slovenská záchranná rokuje aj o prenájme priestorov a sanitiek sninskej nemocnice. Podľa Karaša sa v súčasnosti dolaďujú posledné podmienky. Firma má záujem aj o celý tím záchrannej služby, okrem dispečeriek. Pracovné zmluvy ani tu ešte nie sú uzavreté.
Nový prevádzkovateľ má od získania povolenia tri mesiace na spustenie činnosti. V prípade staníc v hornom Zemplíne je termínom začiatok marca, podľa Karaša ho stihnú.
Sieť staníc záchrannej zdravotnej služby v siedmich regiónoch Slovenska plánuje vybudovať Slovenská záchranná spoločne v partnerstve s dánskou spoločnosťou Falck. Podľa Karaša to bude vyžadovať investície vo výške rádovo sto miliónov korún najmä do nákupu a modernizácie vozového parku a technického vybavenia jednotlivých staníc.
V súčasnosti prebieha druhé kolo tendra na prevádzkovanie záchraniek, v hre zostali ešte jedna stanica v Humennom, Papíne, Ubli, Uliči, Oboríne, Sečovciach a v Slovenskom Novom Meste. Víťazi by mali byť známi do konca marca.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín