intenzívne rokuje s talianskymi firmami Trancerie Emiliane, Bioster a s nemeckým Awecom. Aj keď majú o podnikanie v priemyselnej zóne záujem všetky spomínané firmy, svoje výrobné haly tu môže zatiaľ postaviť iba jedna z nich. Mesto má totiž pripravenú plochu len pre jedného investora. Samospráva je ale ochotná zabezpečiť výkup pozemkov aj pre ostatných. Ak by zakotvili v priemyselnom parku obidve talianske a nemecká firma, vytvorili by ďalších 800 pracovných miest.
Trancerie Emiliane už v Michalovciach vyrába v prenajatých priestoroch elektromery pre michalovský závod BSH Drives and Pumps. Prevádzku teraz plánuje presunúť do vlastných priestorov. Eminentný záujem vyrábať v parku má aj ďalšia talianska firma Bioster, pretože úzko spolupracuje s dánskou firmou Unomedical, ktorá naštartuje výrobu už začiatkom marca. Tretí investor firma Aweco Appliances Slovakia sa podobne ako Michatek zaoberá výrobou elektrotechnických komponentov do bielej techniky. O novom investorovi sa rozhodne na pôde michalovského mestského parlamentu už o pár týždňov.
„Musíme pripraviť podklady, aby poslanci mohli o tom rozhodnúť 28. februára na prvom tohtoročnom zastupiteľstve," povedal primátor Jozef Bobík (na snímke). Hoci je podľa neho pripravený priestor len pre vstup jedného investora, samospráva chce získať všetkých troch. V rozpočte na tento rok vyčlenila ďalšie finančné prostriedky na výkup pozemkov. „Musíme ponúknuť nové plochy. Bolo by veľkou chybou, ak by sme investorov, ktorí sem chcú prísť, stratili len preto, že nemáme voľné plochy. Naším zámerom je rozširovať priemyselný park," uviedol.
Ak sa zaplní voľná lokalita vedľa stojacich výrobných hál Unomedical a Michatek, samospráva chce ponúknuť neobsadené pozemky na druhej strane komunikácie, ktorá dnes vedie do priemyselného parku. Bobík tvrdí, že výrobné kapacity má záujem rozšíriť aj prvý investor v michalovskom parku - spoločnosť Michatek, ktorá dnes zamestnáva asi 50 ľudí: „Firma pripravuje podklady na projektovú dokumentáciu, plánuje stavať ďalšiu halu."
Priemyselný park sa rozprestiera na ploche 17,6 hektárov. Michalovčanom sa pri budovaní infraštruktúry pre prvých investorov nepodarilo vlani získať dotáciu z ministerstva hospodárstva. Vtedy z vlastných zdrojov vykryla náklady potrebné na vybudovanie prístupových komunikácií, osvetlenia a infraštruktúry. Išlo približne o 80 miliónov korún. Samospráva sa uchádza o dotáciu z ministerstva aj po druhýkrát. „Práve preto, že sme investovali veľa zo svojich prostriedkov," poznamenal primátor.
O žiadosti, ktorú predložili rezortu hospodárstva v závere minulého roka, ešte ministerstvo nerozhodlo. Od štátu chcú získať 50 miliónov korún.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín