kultúry, ktorý kedysi navštevovalo ročne štrnásťtisíc ľudí, schátral tak, že ho museli zatvoriť. Čoskoro by sa to však mohlo zmeniť, do jeho rekonštrukcie totiž potečú milióny korún zo štrukturálnych fondov Európskej únie.
Komplex budov spoločenskej sály, kina a reštaurácie štát v roku 1996 previedol z bývalého štátneho podniku Chemko na rôzne štátne úrady, neskôr na Košický samosprávny kraj. Stalo sa tak, hoci kultúrne centrum využívala miestna samospráva a kraj nemal peniaze na údržbu rozpadávajúceho sa objektu. „Kvôli chýbajúcim priestorom na nácvik zanikol súbor Strážčan, ktorý mal meno v celej Európe. Rovnako i mládež stratila záujem o tento druh aktivít," hovorí o niektorých dôsledkoch primátor Ján Tejgi.
Mesto sa niekoľko rokov neúspešne domáhalo kultúrneho centra, nakoniec nehnuteľnosti kúpilo od samosprávneho za jeden a pol milióna korún. Dalo vypracovať projekty, tie však počítali s nereálnymi rekonštrukčnými nákladmi - presiahli sto miliónov korún. Samospráva preto rozdelila rekonštrukciu do etáp, do prvej zahrnula opravu prednej trojpodlažnej budovy a v roku 2004 podala žiadosť o eurofondy. Kultúrny život v Strážskom ďalej prebiehal v improvizovaných podmienkach - podujatia sa usporadúvali v svadobnej sieni mestského úradu, v letných mesiacoch na námestí alebo v parku.
Nedávno projekt, ktorý vypracoval projektový referent mestského úradu Ján Harman, ministerstvo výstavby schválilo. Prešiel prakticky bez pripomienok. „Získali sme takmer 25 miliónov korún, za ktoré plánujeme opraviť poškodené rímsy a loggie, postaviť sedlovú strechu s novou krytinou, vymeniť prevlhnuté okná, opraviť popraskanú fasádu a zatepliť budovu. Vo vnútri treba vymeniť podlahy, zrekonštruovať osvetlenie a urobiť nové nátery," vymenúva Harman.
„V meste tak po rokoch vznikne nové kultúrne centrum. Presťahujeme tam základnú umeleckú školu, knižnicu, centrum voľného času, zriadime koncertnú sálu," popisuje Tejgi. Svoje miesto v budove nájde aj internetová miestnosť, mládežnícky klub a galéria pre stále expozície i organizovanie výstav.
Janka Majerníková z kultúrneho referátu hovorí, že v meste pôsobí niekoľko organizácií, ktoré netrpezlivo čakajú na nový kultúrny dom. „Súbor mažoretiek Flashdance, spevácky zbor Rozkvet, klub žien Lučina, rómsky súbor Asaben, krúžok poézie či paličkovania, bez priestorov je aj mestský klub dôchodcov," spomína niektoré. Verí, že svoju činnosť po dokončení budovy obnoví svoju činnosť aj folklórny súbor Strážčan.
Stavba mal byť hotová v roku 2007. Mesto ju musí spolufinancovať čiastkou 1,2 milióna korún, okrem toho však bude musieť zohnať aj ďalšie zdroje. „Projekt je vypracovaný na 32 miliónov, budeme teda musieť nájsť v rozpočte v roku 2007 sedem miliónov na vnútorné vybavenie," dodáva Tejgi.
Samospráva by neskôr chcela opraviť aj zostávajúce dve budovy kultúrneho centa, v ktorých kedysi fungovalo kino a reštaurácia.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín