strednej školy v Kráľovskom Chlmci. Jeden z uchádzačov považuje niektoré podmienky tendra za diskriminačné.
Spojená stredná škola v Kráľovskom Chlmci vznikla zlúčením Stredného odborného učilišťa a Dievčenskej odbornej školy v rámci racionalizácie siete školských zariadení na území kraja. Škola je národnostne zmiešaná - sú tu triedy s maďarským aj slovenským vyučovacím jazykom. Ako nový subjekt začala fungovať od septembra 2005, poverený jej vedením je dovtedajší riaditeľ učilišťa Ing. Ivan Beňo. „Prihlásil som sa do výberového konania. Jednu podmienku, ktorú požaduje KSK ako zriaďovateľ považujem za diskriminačnú - okrem iného je tu totiž zakotvená aj znalosť maďarského jazyka slovom a písmom. V praxi ju môže splniť len uchádzač, ktorý má doklad o absolvovaní základnej alebo strednej školy s vyučovacím jazykom maďarským," uviedol pre KORZÁR.
Ako uchádzač sa obrátil na Radu školy, tá zase na Košický samosprávny kraj (KSK) a Krajský školský úrad (KŠÚ) v Košiciach. KSK Rade školy listom z 24. novembra 2005 adresoval usmernenie. Podľa neho „nebolo jeho zámerom vyžadovať predloženie dokladu osvedčujúceho absolvovanie vzdelania pre získanie týchto znalostí." V usmernení ďalej píše, že „odporúča rade školy overiť si znalosť maďarského jazyka praktickým preskúšaním uchádzača."
Podľa Ing. Beňa toto stanovisko diskriminačný akcent požiadavky nerieši a zdá sa mu nemiestne, aby ho na výberovom konaní skúšali z maďarčiny: "Ovládam ju dobre, ale ide o princíp." Napriek tomu sa 1. kolo výberového konania konalo, ale nevyšiel z neho žiadny víťaz.
Následne Rada školy v liste z 19. decembra 2005 dostala stanovisko od Krajského školského úradu. V ňom KŠÚ uvádza, že „podľa zákona 596/2003 vypísanie podmienky ovládania maďarského jazyka slovom a písmom je nad rámec zákona a podľa zákona 365/2004 je to diskriminujúce pre uchádzačov." Zároveň upozorňuje zriaďovateľa že „nemôže vyžadovať splnenie povinnosti, ktorá nie je stanovená v zákone. Ak tak koná, koná v rozpore so zákonom."
Keďže po decembrových voľbách do zastupiteľstva KSK došlo k zmene župana aj poslancov, podmienky 2. kola výberového konania boli zverejnené až 16. januára. „Rovnaká podmienka sa objavila znova s tým rozdielom, že sa nachádzala medzi inými kritériami a požiadavkami a bola signovaná už novým županom," dodáva Ing. Beňo, ktorý si myslí, že tender má naďalej diskriminačný charakter.
O stanovisko sme požiadali aj Ministerstvo školstva SR. „Krajský školský úrad rozhodol správne, spomínaná podmienka je nad rámec zákona o školskej správe a je diskriminačná. Zriaďovateľ školy sa tým mal zaoberať," povedala Lucia Dobrodenková z komunikačného odboru rezortu. Pokiaľ ju zriaďovateľ opäť zakomponoval do podmienok výberového konania, „koná v rozpore so zákonom."
Rezort odporúča uchádzačovi, ktorý má pocit diskriminácie, opätovne sa obrátiť na Krajský školský úrad. „Ten musí začať vo veci konať a v prípade potreby dať podnet na príslušnú prokuratúru," vysvetlila Lucia Dobrodenková.
Čo hovorí školská legislatíva
Zákon 596/2003 o štátnej správe v školstve
§ 3
(5) Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia musí
byť bezúhonný a musí spĺňať tieto kvalifikačné predpoklady:
a) odbornú a pedagogickú spôsobilosť požadovanú na stupeň a odbor vzdelania pre príslušný druh a typ školy ustanovenú osobitným predpisom,
b) najmenej päť rokov pedagogickej praxe,
c) absolvovanie prvej kvalifikačnej skúšky alebo jej náhrady podľa osobitného predpisu (okrem riaditeľa základnej umeleckej školy, riaditeľa predškolského zariadenia, riaditeľa poradenského zariadenia a riaditeľa školského účelového zariadenia)
Zákon 270/1995 o štátnom jazyku
§ 4
Používanie štátneho jazyka v školstve
(1) Výučba štátneho jazyka je povinná na všetkých základných školách a stredných školách. Iný ako štátny jazyk je vyučovacím jazykom a skúšobným jazykom v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi.
(2) Pedagogickí pracovníci na všetkých školách a v školských zariadeniach na území Slovenskej republiky s výnimkou zahraničných pedagógov a lektorov sú povinní ovládať a používať štátny jazyk slovom aj písmom.
Zákon 29/1984 o sústave ZŠ a SŠ
§ 3
(1) Výchova a vzdelávanie sa uskutočňujú v štátnom jazyku.
Občanom českej, maďarskej, nemeckej, poľskej a ukrajinskej
(rusínskej) národnosti sa v rozsahu primeranom záujmom ich
národného rozvoja zabezpečuje právo na vzdelávanie v ich jazyku.
Zákon 365/2004 o ochrane pred diskrimináciou
§ 2
(2) Diskriminácia je priama diskriminácia, nepriama diskriminácia, obťažovanie a neoprávnený postih; diskriminácia je aj pokyn na diskrimináciu a nabádanie na diskrimináciu.
(3) Priama diskriminácia je konanie alebo opomenutie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako sa zaobchádza, zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s inou osobou v porovnateľnej situácii.
(4) Nepriama diskriminácia je navonok neutrálny predpis, rozhodnutie, pokyn alebo prax, ktoré znevýhodňujú osobu v porovnaní s inou osobou
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín