tomuto prípadu nie je veľmi naklonená, občas zlyhajú aj úradníci. Na vlastnej koži si to odskúšala Michaela Poliaková zo Sečoviec.
Po polročnej známosti sa s priateľom rozišla, gravidite nič nenasvedčovalo. Prišla na to až v lete, otec dieťaťa o tom vie, ale nechce sa podieľať na jeho výchove. Napriek všetkému ju rodičia ako jedináčika zobrali k sebe. Dcéra Petra sa narodila 28. októbra 2005. Jej mama Michaela 3. 12. oslávila 17 rokov. "O to väčší bol náš šok, keď nám na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) povedali, že ako neplnoletá nemám okrem pôrodného okolo 4 500 korún právo na nič. Rodičovský príspevok mi môžu uznať až keď nadobudne právoplatnosť rozhodnutie súdu o priznaní rodičovských práv, nepatria mi ani rodinné prídavky. Žiadosť som mala vypísanú, ale vrátili mi ju. De facto to vyzerá, ako by dieťa neexistovalo. Ale ono tu je, má už tri mesiace, sme rodina, hoci neúplná," vysvetľuje Michaela. Na úrade jej povedali, že rodina nie je v hmotnej núdzi. Obaja Michaelini rodičia totiž pracujú a pokiaľ býva u nich, berú ju ako spoločne posudzovanú osobu.
"S manželom máme príjem 10 500 korún, musíme vyjsť len z toho. Ppodľa úradov totiž nie sme v hmotnej núdzi. Miška ďalej študuje, s malou jej pomáhame," dodáva Michaelina mama Dana. Rodina už preverovala aj príspevok, ktorý môže poskytnúť škola: "Nedali jej ho, lebo nie je v hmotnej núdzi." Oslovili aj lekárku tam je možné získať 350 korún za očkovanie a detské poradne: "Odpoveď rovnaká - nie ste v hmotnej núdzi. Asi budem musieť dcéru vyhodiť na ulicu alebo odísť z práce, aby sme v nej boli."
Na úrade Michaele pomohli spísať návrh na priznanie rodičovských práv ešte 9. novembra, v ten deň ho doručili na okresný súd v Trebišove. "Sú to už tri mesiace, Miška nemá žiadny príjem a dieťa chce svoje. Sme už finančne vyčerpaní, museli sme si požičať," hovorí zúfalá Dana Poliaková.
Podľa riaditeľky sociálneho odboru Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Kvetoslavy Demeterovej Michaelin prípad rieši zákon 36/2005 o rodine: "Jednou alternatívou je určenie opatrovníka dieťaťa, ktoré sa rieši súdnou cestou. Trvá to asi 1 týždeň. Druhou, že sa Michaela sama bude uchádzať o rodičovské práva. Tu je tiež potrebné rozhodnutie súdu. Až po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku môže žiadať o priznanie rodičovského príspevku. Ten jej začneme vyplácať od toho mesiaca." Aj ju prekvapila trojmesačná doba, odkedy bol na súde podaný návrh: "Žiaľ, súdy sú nezávislé, ide to mimo nás."
Priznáva, že v prípade priznania rodinných prídavkov urobili pracovníci úradu v Sečovciach chybu. Rieši to zákon 600/2003 o rodinných prídavkoch: "Zamestnanci sú povinní zobrať žiadosť a vybaviť ju, hoci bude rozhodnutie zamietavé. Prídavky matke patria, aj keď je neplnoletá. Môže si podať žiadosť, na ktorej bude podpis jej aj jej právneho zástupcu, napr. mamy. Prídavky jej budú vyplatené so spätnou platnosťou od dátumu narodenia dieťaťa."
O stanovisko sme požiadali aj riaditeľa trebišovského ÚPSVaR Petra Bačkovského: "Ak zamestnanec urobil chybu, som povinný z toho vyvodiť konzekvencie a čaká ho disciplinárne konanie."
Pre zaujímavosť, keby rodičia Michaelu vyhodili a žila by s dieťaťom sama, podľa zákona aj úradov by bola v hmotnej núdzi. Mala by mesačne právo na základnú dávku vo výške 2 500 korún, 100 korún by dostala na zdravotnú starostlivosť, 2 150 korún ako príspevok na bývanie a ako slobodná matka aj tzv. vyrovnávací príspevok 1 700 korún, ďalších 350 by jej musela priznať detská lekárka a ďalšie peniaze škola...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín