kde tisícky vojakov počas polročnej vojenskej služby prespávalo a trávilo voľný čas. Mnohí daňoví poplatníci by uvítali, ak by armáda do nich nasťahovala vojakov profesionálov, ktorí sú za štátne peniaze ubytovaní v hoteloch, podnájmoch, penziónoch a ubytovniach. Ide prevažne o vojakov, ktorí za prácou dochádzajú do vzdialenejších posádok od miesta svojho bydliska. Armáda týmto spôsobom na ubytovanie profesionálov každoročne vynaloží približne 500 miliónov korún. Do opustených objektov však rezort obrany presťahovať všetkých profesionálov neplánuje. Priamo v posádkach budú bývať len vojaci s najnižšími stupňom hodnosti.
Aj napriek tomu, že po odchode vojakov základnej služby zostali v trebišovských a michalovských kasárňach voľné kapacity, niektorí profesionáli bývajú v ubytovniach, alebo v hotely. Pre trebišovských vojakov dokonca zrekonštruovali samostatnú ubytovňu mimo areálu kasárni ešte len vlani. "Do nich sa nasťahovali profesionálni vojaci, ktorí majú na toto ubytovanie nárok zo zákona o štátnej službe profesionálneho vojaka," tvrdí Katarína Horváthová z tlačového odboru Ministerstva obrany SR. Armáda má ubytovanie pre profesionálnych vojakov zakotvené v zákone o štátnej službe profesionálnych vojakov. Podľa neho je pre vojakov v hodnosti 1.stupňa vojak až desiatnik, zabezpečené bezplatné ubytovanie kasárenského typu v mieste výkonu štátnej služby. Od hodnosti čatár má však profesionálny vojak nárok na mesačný príspevok na bývanie. Ministerstvo tvrdí, že je to v poriadku. "Práve príspevok na bývanie je jednou zo sociálnych výhod, ktoré ozbrojené sily profesionálnemu vojakovi ponúkajú. Formu, typ ubytovania si v plnej miere vyberá profesionálny vojak," vysvetľuje Katarína Horváthova.
Veľké sťahovanie profesionálov do prázdnych budov, ktoré zostali po "záklaďákoch" sa teda neplánuje. Hoci by to štátu, každoročne ušetrilo milióny. Príslušník ozbrojených síl od hodnosti čatár a vyššie nemá dokonca podľa zákona na poskytnutie bezplatných ubytovacích priestor v kasárňach nárok. "Preto nie je možné jeho nasťahovanie sa do kasární," upresnila hovorkyňa. Ozbrojené sily SR vyčleňujú na príspevok na bývanie približne polmiliardy ročne. Armáda má okrem nevyužitých priestorov, ktoré zostali po odchode vojakoch základnej služby v niektorých mestách prázdne celé posádky. Ide o kasárne ktoré predčasom úplne zrušila. Ani tie však na ubytovanie vojakov využiť nemieni. "Presťahovanie profesionálnych vojakov do uvoľnených kasárni ministerstvo obrany neplánuje, nakoľko ide o objekty posádok, ktoré boli zrušené alebo dislokované," uzavrela Horváthová. Ministerstvo obrany tento prebytočný nehnuteľný majetok ponúklo štátnym rozpočtovým a príspevkovým organizáciám, obciam a príslušnému vyššiemu územnému celku. Ak oň neprejavia záujem, ministerstvo vykoná osobitné ponukové konanie, v rámci ktorého sa o prebytočný majetok štátu môže uchádzať široký okruch fyzických a právnických osôb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín