pediatrička MUDr. Mária Vereščáková z Trebišova: „Projekt robíme od mája 2003 a veľmi sa osvedčil. V okruhu Trebišova máme teraz v teréne 36 asistentov - každý má určenú činnosť. Dvaja pôsobia aj na detskom oddelení, majú ich aj moji kolegovia detskí lekári. Zaočkovanosť detí sa veľmi zlepšila."
Podľa Vereščákovej efekt vykompenzuje aj náročnú administratívu, ktorá s tým súvisí: „Asistentov máme aj vďaka ústretovosti trebišovského úradu práce, ktorý nám pomohol na začiatku."
Hlavnou pracovnou náplňou asistentov je pomáhať lekárovi s účasťou rómskych detí z osád na pravidelných očkovaniach, robiť zdravotnícku osvetu a osobným kontaktom v rodinách riešiť vzniknuté problémy. MUDr. Vereščáková rozdelila asistentov do rôznych pracovných skupín, ktoré pracujú v teréne - zabezpečujú príchod detí na ošetrenie, očkovanie, komunikujú s úradmi, zdravotnými poisťovňami a pod.
Jednou z nich je aj 37-ročná Iveta Ráczová, ktorá pôsobí v Nižnom Žipove. Jej najaktuálnejšou činnosťou je oboznamovanie rómskych matiek detí o zmenách v sociálnej politike, najmä o možnosti príplatku k sociálnym dávkam. Od 1. januára 2006 sa totiž často nedostanú k prijímateľom. „Tým matkám, ktoré pravidelne chodia na poradne a očkovania, vzniká od januára nárok na príplatok k sociálnym dávkam vo výške 350 korún. Zoznamy detí, ktorých sa to týka, dostávam priamo od MUDr. Vereščákovej. Rodiny navštevujem osobne a informujem ich o tejto možnosti," hovorí Ráczová.
Na potvrdení od lekára sa uvádza aj najbližší termín ďalšieho očkovania, čo úrad práce zohľadňuje pri vyplácaní príspevku: „Rodina bude dostávať príspevok po dobu dvoch mesiacov, ďalší bude až po zdokladovaní ďalšieho očkovania, ktoré vystaví lekár."
Ráczová má pod palcom obce Nižný Žipov, Čelovce, Úpor a Stanča: „Spolu je to asi 120 rodín, najviac v Nižnom Žipove, kde je 580 Rómov, z toho je 276 detí," hovorí.
Spomínaným rodinám full service asistentky možno len závidieť. „Starostlivosť začíname už od pôrodu, dieťaťu vybavíme rodný list, preukaz poistenca, matke pôrodné, sociálnu dávku a podobne. Priebežne zabezpečujeme návštevu poradní či očkovania," vysvetľuje Iveta Ráczová.
Priznáva, že v minulosti bol obrovský problém dotiahnuť matky k lekárke: „Vyhovárali sa, že nemajú na cestovné do Trebišova - neraz polročné deti nemali ani jediné očkovanie. Teraz lekárka chodí sem. Napriek tomu, že to matky vedia vopred, niektoré neprídu a musíme po ne ísť osobne ešte v ten deň."
Ráczová rieši aj menej príjemné veci, napríklad „stratené matky", ktoré svoje novonarodené deti „zabúdajú" na pôrodnici a ujdú domov: „V spolupráci s pôrodnicou ideme priamo za matkou, aby si išla po dieťatko. Podobné veci riešime aj s detským oddelením - hľadáme matku, ak si neprišla po odliečené dieťa. A veru, neraz dieťa čakalo zdravé v nemocnici aj týždeň. Nejednej matke sme museli na cestu požičať, aby si poň šla."
Podľa Ráczovej nie je nič neobvyklé, keď asistent navštevuje rodinu aj vo večerných, výnimočne aj nočných hodinách. „Môže sa to stať - ak je podozrenie, že rodičia počas choroby dieťaťa vedome alebo nevedome nedodržujú časový harmonogram podávania liekov," dodáva.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín