nové vedenie spoločnosti riešiť využitie nezastavaných pozemkov a opustených hál, ktoré tu zostali po masívnom obmedzovaní výrobného programu bývalého štátneho podniku. O budovaní priemyselného parku v areáli závodu hovorili aj predošlé manažmenty chemičky.
Svoju stratégiu včera oficiálne prestavili členovia predstavenstva, ktorých schválilo mimoriadne valné zhromaždenie Chemka v októbri. Jeden z nich, generálny riaditeľ Chemko, a. s. Strážske Andrej Ješka povedal, že chcú vytvárať zázemie pre potencionálnych investorov v oblasti chemického priemyslu. K tomu Chemko predurčuje najmä vybudovaná funkčná energetická infraštruktúra a poskytované služby. "Ponúkame rozvod elektriny, pary, zemného plynu, dekarbonizovanej, demineralizovanej a úžitkovej i pitnej vody. K dispozícií sú skladové priestory, celoročná údržba budov, komunikácií i strojov, profesionálny hasičský zbor, čističky, skládku odpadu, železničnú doprava, stravovacie služby...," vymenúva Ješka.
Člen predstavenstva a personálny riaditeľ Chemka Milan Urbanovský (na snímke) prehlásil, že na budovaní priemyselného parku plánujú spolupracovať s blízkymi samosprávami. "Zriadenie parku samosprávou je zákonnou podmienkou na získanie štátnych dotácií na jeho budovanie," priznáva. Tieto zdroje by sa použili na zatraktívnenie parku. Prvé kontakty Chemko nadviazalo s mestom Strážske, oslovilo aj michalovskú samosprávu, plánuje rokovať s Košickým samosprávnym krajom.
Primátor Strážskeho Ján Tejgi potvrdil, že z Chemkom dolaďujú podmienky kúpy 35 hektárového pozemku. "Túto plochu potrebujeme pre zahraničnú firmu z oblasti kovovýroby. Jej meno, objem investícií a počet vytvorených pracovných miest zverejníme po definitívnom uzatvorení dohody, čo je otázka niekoľkých dní," povedal. Podľa Ješku okrem tohto investora má záujem o voľné plochy aj ďalšia zahraničná firma z oblasti chemického priemyslu.
Ako park, ktorý je ihneď pripravený na vstup investora, ponúka Chemko niekoľko rokov na svojej webovej stránky aj Slovenská agentúry pre rozvoj investícii a obchodu. Radí ho medzi priemyselné parky prvej kategórie. V súčasnosti v ňom okrem dcérskych spoločnosti Chemka pôsobí aj niekoľko externých firiem, ako Fiberstruct (úprava plastov), Diakol (výroba lepidiel pre drevospracujúci priemysel), Zinchem (projekčno-inžinierska činnosť), Kobax (spracovanie dreva) či Simop Sk (výroba zariadení na úpravu vody).
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín