Výstavu pripravilo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva za odbornej spolupráci ústavov molekulárnej biológie, genetiky a biotechnológie rastlín z Českej a Slovenskej republiky. Výstava informuje o štruktúre DNA, o jej umiestnení v bunkách, vplyve na dedičnosť a premenlivosť a vôbec o základoch genetiky. Návštevníkovi približuje modernú históriu objavov molekulovej genetiky a informuje o postupnosti vývoja poznatkov v tomto vednom odbore.
Názory ľudí sa na geneticky modifikované organizmy rôznia. Práve preto jej autori dali názov s podtextom: Nádej alebo hrozba 21. storočia?. Tému výstavy si organizátori nevybrali náhodne. "Objav hypotetického modelu DNA vedcami Watsonom, Crickom a Wilkinsonom v roku 1953, za čo dostali Nobelovu cenu, a manipulácie s genetickým materiálom sa považuje za jeden z najdôležitejších objavov v dejinách ľudstva," povedal spoluorganizátor výstavy Štefan Danko. Výstava opisuje transgenózy u rastlín a živočíchov. Zameriava sa aj na klonovanie človeka a s tým súvisiace výhody a nevýhody pre ľudstvo do budúcnosti. Pre verejnosť je prístupná v hlavnej budove kaštieľa do 15. marca.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín