výpovede. Takéto riešenie zvolila mestská rada a podľa predajcov vybrala najhoršiu z alternatív. Technické služby totiž okrem demontovania všetkých stánkov navrhovali aspoň časť z nich zachovať.
Samospráva, ktorá trhovisko s 51 stánkami postavila v roku 1998, sa ho rozhodla zrušiť pre malý záujem obchodníkov. Postupne takmer všetci odišli, zmluvu majú už len ôsmi, no nie všetci mali včera otvorené. Správa trhoviska sa kvôli malým tržbám za nájom stala stratovou. Technické služby preto zrušili aj strážnu službu. „Každý mesiac odídu traja - štyria. Okrem toho za minulý rok evidujeme na nájomnom celkový dlh vo výške 286-tisíc," argumentuje primátor Vladimír Kostilník.
Mesto v snahe udržať obchodníkov za posledné roky niekoľkokrát znížilo nájom. Kým pred ôsmimi rokmi platili ročne za stánok aj 77-tisíc korún, dnes od nich samospráva pýta 24-tisíc. Vrátiť predajcov na trh to však nepomohlo.
Na prázdnej ploche po stánkoch by bolo parkovisko. Územný plán tam totiž nedovoľuje stavať. „Parkovacích miest na území mesta nie je dostatok," zdôvodňuje Kostilník.
Podľa obchodníkov si za poloprázdne trhovisko môže sama samospráva. Jeden z nich - Ján Pipta hovorí, že zníženie nájmu prišlo neskoro a v prvých rokoch prevádzky trhoviska bolo prehnane vysoké. „Ročný nájom za meter štvorcový stánku bol drahší, ako v budovách inde v meste," tvrdí.
Poslední nájomcovia žiadajú, aby mesto zachovalo aspoň zopár stánkov. Navrhujú trhovisko rozdeliť na dve časti, v jednej by bolo parkovisko, v druhej by zostalo niekoľko predajných miest. „V okolí sú parkoviská, ktoré nie sú celkom obsadené. Nestojí to za zrušenie trhoviska, ktoré by už nikdy nikto neobnovil," myslí si Pipta.
Priznáva však, že nikdy nemal tak málo zákazníkov, ako teraz. Podľa neho to spôsobujú čínski podnikatelia, ktorí ponúkajú lacnejší, ale nekvalitný tovar. „Som tu už skôr strážnikom, ako obchodníkom," hovorí. Napriek tomu by chcel predávať aj naďalej. „Mám päťdesiatdeväť rokov, kam pôjdem?" pýta sa.
S návrh mestskej rady na likvidáciu trhoviska ešte musí súhlasiť mestské zastupiteľstvo. Očakáva sa, že k ôsmim radným sa na zasadnutí 28. februára pridajú ďalší poslanci.
Rozmontované stánky by potom mesto ponúkalo na predaj. Obchodníci by po výpovedi mali tri mesiace na to, aby si našli nové miesto na podnikanie. „Bude to ťažké, všetky predajné priestory v meste sú obsadené," povedala žena predávajúca na trhu čiapky a kabáty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín