Michalovce/ Iňačovce Detskej lekárke z Michaloviec Ľudmile Brnovej sa pri očkovaní detí v rómskej osade v obci Iňačovce naskytol strašný pohľad. V
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
utorok dopoludnia našla v jednej z chatrčí značne podvyživené a trpiace dieťa, okolo ktorého pobehovali psy a mačky. Aj keď je na pravidelnú prácu v teréne zvyknutá, tento pohľad ju šokoval. "Mesačnú Rebeku som našla v strašnom prostredí. Už na prvý pohľad vyzeralo, že umiera. Rýchle som ju zabalila do deky a previezla na svojom súkromnom aute do nemocnice," povedala. Rebeku, ktorá bola doslova kosť a koža, hospitalizovali na Detskom oddelení Nemocnice s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach.
Podľa lekárov bolo dieťa výrazne podvyživené, dehydratované, výsledky krvných testov obličkových parametrov malo katastrofálne. Hrozilo zlyhanie obličkových funkcií. "Pri vyšetrení sme zistili, že má aj zápal pľúc. Ihneď sme ho uložili na jednotku intenzívnej starostlivosti a zabezpečili monitoring vitálnych funkcií. Nasadili sme infúznu, antibiotickú a kyslíkovú liečbu," uviedla primárka detského oddelenia michalovskej nemocnice Dana Jurečková. Nebyť výjazdu detskej lekárky, dieťa by bez rýchlej lekárskej pomoci pravdepodobne v krátkom čase zomrelo. Podľa primárky sa už po prvých dňoch začal Rebekin zdravotný stav výrazne zlepšovať. "Za 24 hodín pribrala 200 gramov," dodala. Malá pacientka po prevoze do nemocnice pritom vážila len 2 100 gramov, čo je menej ako pri pôrode. Váha detí v jej veku sa štandardne pohybuje nad hranicou troch kíl. Rebekina matka Silvia Lojziová tvrdí, že sa o dcéru poriadne starala a netuší, prečo ochorela. Okrem podvyživenej dcéry sa stará ešte o ďalšie tri staršie deti.
Podľa lekárov je zdravotný stav mesačného dieťatka stabilizovaný a z najhoršieho je už von. Napriek tomu si naďalej vyžaduje intenzívnu starostlivosť. Popri infúzii ju začínajú pomaly prikrmovať. "Zápal pľúc však nedovoľuje vyššie dávky, pretože dieťa sa ešte zadýchava," vysvetlila Jurečková. Lekári o celej situácii informovali odbor sociálnych vecí michalovského úradu práce, ktorý prešetrí rodinné podmienky a prostredie, v ktorom sa dieťa nachádzalo. Nie je vylúčené, že úrad pre dieťa nariadi ústavnú starostlivosť. Podvyživená Rebeka by tak z nemocnice poputovala priamo do domova.
Prípadov zanedbaných detí v kritickom zdravotnom stave podľa lekárov pribúda. Len v minulom roku riešilo detské oddelenie michalovskej nemocnice 78 takýchto prípadov, z toho až 20 detí trpelo na výraznú podvýživu. Niekoľko malých pacientov v týchto dňoch zasa hospitalizovali s omrzlinami.