má byť kúsok dreva s tmavou "kresbou", ktorá pripomína podobizeň Matky Božej. Vierohodnosť zjavenia preskúma Úrad prešovskej pravoslávnej eparchie.
Chlapi pracujúci na miestnej píle tvrdia, že po rozpílení topoľového kmeňa vystúpila fialová žiara a v nej videli Pannu Máriu. Robotník Radovan Deňo povedal, že úkaz trval asi desať minút. „Keď som to videl, mal som husiu kožu," vraví.
Šokovaní robotníci si potom na rozrezanom kláte všimli nezvyčajný obrázok široký 14 a vysoký 25 centimetrov, v ktorom rozpoznali tvár ženy. Zaniesli ho Jánovi Feckaničovi, pravoslávnemu farárovi v Medzilaborciach. Keď ten na dreve uvidel zvláštny výjav, rozhodol sa ho vystaviť v chráme. „Je tam určitá podoba, silueta je rozpoznateľná. Smerodajné pre mňa však bude stanovisko cirkvi," hovorí.
Od nedele prúdia do pravoslávneho chrámu v Medzilaborciach desiatky návštevníkov, podľa Feckaniča doteraz prišlo viac ako štyristo ľudí. Pri klátiku pália sviečky a modlia sa. Väčšina z nich je presvedčených, že došlo k skutočnému zjaveniu.
Feckanič v piatok odvezie kúsok dreva na Úrad Prešovskej pravoslávnej eparchie. „Je na to protokol a požiadali ma o to aj veriaci. Úrad po preskúmaní predmetu a pohovoroch s robotníkmi zaujme oficiálne stanovisko," povedal.
Podľa tajomníka tlačového odboru Úradu metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Michala Džugana ľudia poverení biskupom nebudú vykonávať vedecký rozbor premetu. „Ide zjavne o vec nie v súlade s bežnými prírodnými zákonmi. Skúmanie bude preto smerovať k duchovnej rovine, napríklad k prevereniu osoby, ktoré boli svedkami zjavenia, či sú spätí s chrámom a cirkevným životom...," vysvetľuje.
Džugan predpokladá, že ak obsah zjavenia nebude v rozpore s vieroukou, cirkev nebude brániť, aby ľudia venovali predmetu naďalej pozornosť. „Nejde o glorifikovanie materiálnej veci, ale úctu k bytosti, ktorá je na nej zobrazená, teda tak, ako sa uctieva ikona," pokračuje.
Nielen v dejinách katolíckej, ale aj pravoslávnej cirkvi sa stalo niekoľko prípadov, ktoré ľudia považovali za zjavenie Presvätenej Bohorodičky. Džugan hovorí, že vždy ohlasovali príchod nejakej prevratnej udalosti, ktorá zasiahla životy mnoho ľudí. Určité posolstvo podľa neho treba vidieť aj v úkaze v Medzilaborciach. „Poukazuje na charakter doby, možno ho chápať ako výzvu ku kajúcnosti a k zamysleniu nad našimi životmi," myslí si.
V slovenskej pravoslávnej cirkvi je napríklad známe zjavenie Panny Márie v bukovom dreve v obci Becherov i podobná udalosť v Zemplínskej Širokej v okrese Michalovce.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín