Pomáhal prenasledovaným, liečil chorých, dokonca sa mu pripisujú aj zázraky. Vynikal svätosťou života a veľkými darmi ducha. Za svoje činy sa dostal do väzenia a 14. februára roku 269 ho umučili na smrť. A prečo sa stal tento deň Sviatkom zamilovaných? Stará legenda hovorí, že tesne pred svojou smrťou nechal Valentín dcére žalárnika, do ktorej sa zamiloval, lístok s vyznaním lásky.
Sviatok má svoje pozadie aj v pohanských obradoch - 15. februára uctievali dievčatá v starom Ríme svoju patrónku Juno. V tento deň chlapci dávali svojim vyvoleným drobné darčeky. Niektorí vyznavači sviatku zamilovaných tvrdia, že práve tento pohanský zvyk predchádzal jeho súčasnej podobe, Juno nahradil sv. Valentín.
Tento deň sa oddávna slávi v anglosaských krajinách, na Slovensku sa udomácnil len pred niekoľkými rokmi, ale rýchlo sa stal populárnym. Pre Slovákov sa stáva dňom otvorených prejavov lásky a vzájomnej náklonnosti. Zamilovaní sa obdarúvajú drobnými darčekmi, pohľadnicami a srdiečkami, priatelia si prejavujú náklonnosť kvetmi. Prvé valentínky sa objavili až v 18. storočí v podobe ručne vyrobených kartičiek s kresbami a veršíkmi. O pár desaťročí zavítali aj do obchodov, zdobené stužkami, živými kvetmi, vtáčími pierkami či machom.
Autor: dech
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín