obracajú rodičia na lekárov, lekárnici zaznamenávajú vyšší dopyt po chemických prípravkoch na ich elimináciu.
„Vši si moje deti doniesli z letného tábora. Dcéry majú dlhé vlasy, ale bolo nám ľúto ich ostrihať. Hanbili sme sa s tým ísť za lekárom, tak sme si diskrétne zháňali informácie, čo s tým. Na odporúčanie sme vyskúšali všetko dostupné v lekárňach - do boja s všami sme investovali stovky korún. Kým zmizli celkom, trvalo to takmer tri mesiace," spomína na všie peripetie Andrea zo Sečoviec (meno sme zámerne zmenili). Menší šok zažila začiatkom decembra, keď jej deti v žiackych knižkách priniesli domov upozornenie, že v škole je vyšší výskyt vší a rodičia majú deťom pozrieť hlavy: „Prípravky som ešte mala doma, tak som ich použila ako prevenciu. Bojím sa však, že to opäť chytia a kolobeh sa zopakuje."
Zvýšený dopyt po prípravkoch na odstránenie známeho vlasového parazita si všimli aj michalovskí lekárnici. V jednej lekárni uviedli, že sa na ne ľudia pýtajú takmer každý deň, v ďalšej, že predajú asi 30-40 preparátov mesačne: „Ide to so sezónou nosenia čiapok," vysvetlili nám lekárnici.
Podľa detskej lekárky zo Sečoviec MUDr. Evy Rohaľovej nie je výskyt vší v školách a škôlkach ničím výnimočným. „Nie je za čo sa hanbiť, v kolektívoch sú deti spolu a problém sa rýchlo šíri. V každom prípade jeho riešenie netreba odkladať. Lepšie je vyhľadať detského lekára, aby rodičovi poradil. Pri správnom postupe a dôslednosti sa ich dá zbaviť."
Priznáva, že v lekárskej praxi sa s všami priamo na ambulancii stretáva často, najmä v prípadoch obyvateľov osád. „Horšie je, keď to začne v kolektíve. Začiatkom decembra sme sa s tým stretli v Parchovanoch. Rodičia prišli ku mne, odporučila som im potrebné prípravky, po pár dňoch prišli na kontrolu - ak boli 'čisté', dala som im o tom potvrdenie," dodáva.
Podľa kožnej lekárky z Michaloviec MUDr. Gabriely Pradovej sa v odbornej ambulancii s takýmto prípadom dávno nestretli. „Na trhu je dosť prípravkov na odstránenie vší, k nám by sa pacient mohol dostať len pri neskorom zachytení problému alebo vtedy, ak by ho nedokázal zvládnuť pediater," hovorí.
Podobne ako MUDr. Rohaľová, aj ona priznáva, že nie je až takým problémom odstrániť vši. Horšie je to s vajíčkami, tzv. hnidami, ktoré pribúdajú veľmi rýchlo. „Podľa ich umiestnenia na vlase sa dá určiť, kedy asi k nákaze došlo. Ak sú blízko pri pokožke hlavy, ide len o pár dní, ak ďalej, problém už trvá dlhšie," vysvetľuje dermatovenerologička.
Upozorňuje, že aj v prípade výskytu vši u jediného člena rodiny je potrebné, aby sa terapii podrobili všetci: „Sú na to rôzne šampóny, gely a podobne, všetci v rodine ich musia použiť. Asi po týždni je postup potrebné zopakovať a potom ešte raz. Súbežne je potrebné dezinfikovať posteľné prádlo a šatstvo, ktoré prichádza do styku s vlasmi, najmä čiapky a klobúky. Pravdou je, že tieto prípravky sú dosť drahé - od 60 do 200 korún. Oveľa lacnejšie, ale pracnejšie je manuálne odstraňovanie hníd ručne alebo vyčesávaním hustým hrebeňom," dodáva MUDr. Pradová.
Na tému detská voš sa rozvírila debata aj na internetových stránkach. Viacerí rodičia sa sťažujú, že šampóny proti všiam sú drahé a takmer vôbec nepomáhajú. Jednej z mamičiek sa problém podarilo odstrániť farbiacim šampónom. „Prefarbila som celú rodinu na blond, ale dôležité je, že vši zmizli," napísala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín