ide o vzduch, farebne ho symbolizuje modrá. Takto som to nakreslila, konečná verzia je síce trochu iná, ale som s ňou spokojná," vysvetľuje genézu vzniku modelu Vzdušný vír jeho tvorkyňa Lenka Štofová, ktorá je prváčkou odboru módne návrhárstvo na Združenej strednej škole hotelových služieb a obchodu v Michalovciach. Ako jedna z 15 súťažiacich dnes cestuje do Trenčína hájiť farby Zemplína na dvojdňovú súťaž mladých návrhárov Zlatá Fatima. Perličkou je, že na ňu cestujú už ako prváčky. Módne návrhárstvo sa na škole študuje len od septembra. Podľa ich majsterky Ireny Demčišákovej si to zaslúžia. Verí, že zamiešajú karty aj favoritom zo Západného a Stredného Slovenska. Michalovčanky sa v Trenčíne ocitnú v konkurencii 26 škôl zo Slovenska a Čiech.
"Na súťaže chodili predtým odevné operátorky, ale teraz je to iné. Do tvorby vstúpila výtvarná kreativita študentiek nového odboru. Konečná verzia je však dielom všetkých. Návrhárky ich vymysleli, už skúsené operátorky ušili, po nich modelku dostane pod ruky kaderníčka a napokon aj vizážistky, ktoré sa na škole pripravujú tiež prvý rok - rozdiel v líčení je evidentný," vysvetlila po včerajšej generálnej skúške hlavná majsterka Monika Kuliňáková. Michalovčanky idú do Trenčína súťažiť v kategórii Pohyb v odevoch a konfekčná tvorba. V prvej odchádzajú módne návrhárky s tromi modelmi živlov, v druhej operátorky s kolekciami Mliečna cesta a Bon pari.
Irena Demčišáková doplnila, že "vírové" modely sú výsledkom niekoľkotýždennej práce: "Zadanie prišlo v decembri, všetkých 21 študentiek návrhárok malo šancu prísť so svojím modelom. Každá vytvorila 3-4, do užšieho výberu ich prešlo asi 40 a z nich sa napokon vybrali tri. Pohyb sme sa rozhodli zachytiť v podobe vzdušného, vodného a piesočného víru. Do súťaže ich okrem Lenky navrhli Terézia Feňovčíková a Katarína Takáčová. Všetky modely sú ručne domaľované."
Pri prípravách na Zlatú Fatimu sa poriadne uvoľnili aj kaderníčky. "Návrhárky mali len približnú predstavu, zvyšok sme museli vymyslieť my," povedala majsterka kaderníčok Adriana Kuncová. Prezradila, že na "hlavách" modeliek môže porota očakávať okrem netradične vytvarovaných vlasov aj drôty, korálky, vlnu atď. Fantázii mohli povoliť uzdu aj vizážistky. "Ide o extravagantné líčenie, v ktorom dostanú priestor aj farby. Dievčatá budú mať pomaľované tváre aj nohy a budú musieť byť bosé, aby všetko vyniklo. Napríklad modelka vzdušného víru bude mať na tvári plamene," vysvetlila ich majsterka Lívia Bedravová.
Riaditeľ školy Miroslav Sivý doplnil, že okrem súťažiacich na Zlatú Fatimu prvýkrát cestujú aj ostatné študentky. "Naším cieľom nie je vyhrať, hoci cena by bola povzbudením, ale najmä prezentovať sa, načerpať nové skúsenosti a inšpirovať sa módnymi trendmi. Pokiaľ by sme sa uzatvárali, nič nové neuvidíme a budeme stagnovať. Tým, že posielame aj nesúťažiace študentky, chceme rozšíriť ich obzor a zároveň ich motivovať, aby aj ony mali záujem ísť na súťaže," povedal. Do mesta módy dnes odchádza zo Zemplína 41 študentov, nepopreli, že by chceli potešiť riaditeľa školy nejakým umiestnením, vo štvrtok totiž oslavuje narodeniny...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín