rozhodli, že mesto jednu škôlku kúpi. Ide o budovu na Štefánikovej ulici, ktorej vlastníkom je dcérska spoločnosť Chemesu Novachem, a. s. Ak by samospráva ponuku zamietla, firma by ju predala iným záujemcom, čo by znamenalo zánik školského zariadenia.
Škôlku získala začiatkom deväťdesiatych rokov firma, ktorá sprivatizovala štátny podnik Chemkostav, neskôr neplatila Chemesu za teplo a tak dlhy vyrovnala nehnuteľnosťou. Chemes chcel vzájomnou zámenou pozemkov získať plochu pod škôlkou, ktorá je vo vlastníctve mesta, aby tak budovu výhodnejšie predal. Poslanci však niekoľkokrát žiadosť o zámenu zamietli a tak firma prišla s ponukou na predaj budovy. „Prevádzkovanie materskej škôlky nie je predmetom podnikania našej spoločnosti," zdôvodnil predseda predstavenstva Stanislav Rehúš v liste primátorovi.
Podľa štrnástich poslancov, ktorý za kúpu zahlasovali, ide o výhodnú investíciu. „Je to zachovaná budova na lukratívnom mieste, ktorú by neskôr nemal byť problém so ziskom predať," povedala Mária Cehelská. Michal Babin kúpu obhajoval tým, že pri škôlke prechádza jedno z hlavných teplovodných potrubí.
Rada školy a učiteľky presviedčali poslancov otvoreným listom. Umiestnenie škôlky v priemyselnej zóne, kde pracuje veľa rodičov, nová budova v dobrom stave, dostatok detí a žiadna iná škôlka v tejto lokalite - to sú podľa nich hlavné dôvody, pre ktoré by malo mesto nájsť v rozpočte deväť miliónov korún.
Primátor Vladimír Kostilník považuje tieto výdaje za zbytočné, lebo v rozpočte mestu už teraz chýbajú zdroje na naplánované investičné akcie. „Budovu kúpime a zakrátko budeme nútení rozhodovať o tom, ktorú zo škôlok zrušíme, lebo nemáme dosť detí," uviedol.
Kostilník tiež prehlásil, že v pozadí hlasovania poslancov sú ich osobné záujmy, lebo v škôlke pracujú ich príbuzní. „Emócie však treba dať nabok a vidieť záujmy mesta," povedal. Poslanec Andrej Semanco tieto motívy odmieta. „Nie je dôležité, kto je tam riaditeľkou a kto tam pracuje, ale to, že budova je v solídnom stave," tvrdí.
Semanco zároveň kritizoval postoj Chemesu ako „tvrdý biznis" a poukazoval na to, že mesto má k firme často ústretovejší postoj. „Čakal som sumu päť miliónov, ale zahlasujem aj za deväť," doplnil.
Rehúš si nemyslí, že dali zlú ponuku, podľa neho od mesta pýtajú menej, ako sú im ochotní dať za budovu iní záujemcovia.
Kostilník po schválení uznesenia vyzval poslancov, aby vymysleli, odkiaľ mesto vezme peniaze. Poslankyňa Anna Capová v tom nevidí problém. „Päť miliónov získame z predaja zrušeného Strediska služieb škole, zvyšok doplatíme z prebytku alebo z úveru," povedala.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín