členom Spoločnosti na ochranu vtáctva, prvé klepotavce začínajú obsadzovať hniezda v obci už od 19. marca. Zaujímalo nás, či v obci, kde hniezdi najviac párov bocianov bielych na Slovensku a tiež v Strednej Európe, panujú obavy v súvislosti s vtáčou chrípkou.
„Bociany k Zemplínskemu Hradišťu neodmysliteľne patria, ja sa ich pozorovaniu venujem už 13 rokov a moje hobby zdedil aj syn. Vtáčej chrípky sa nebojím, skôr nechápem paniku, akú to vyvolalo medzi ľuďmi, ktorí sa snažia zhadzovať hniezda alebo na vtáctvo bezhlavo strieľajú," hovorí 48-ročný Imrich Žori.
Len pred dvoma týždňami našiel jeho 28-ročný syn počas prechádzky pri Ozorovskom rybníku postreleného myšiaka poľného. „Nejaký barbar ho trafil do krídla. Keby tam zostal, zamrzne. Doniesol som ho domov, kde sme sa oňho starali a ihneď sme kontaktovali ZOO v Bardejove. Už si ho odniesli," vysvetľuje Imrich Žori mladší.
Priamo na dvore ich rodinného domu už zdiaľky dominuje vysoký stĺp, na ktorom je už podložka s trochou raždia: „Bocianie hniezdo mi postavili ešte v jeseni, museli jedno presťahovať a ja som súhlasil, aby to bolo tu. Mám bociany rád, cez leto mi bežne chodia po záhrade. Sledujem ich správanie. Na jar sa bijú o hniezdo, podľa toho, aká bude sezóna, znesú aj počet vajec - vedeli ste to?"
Podľa Žoriovcov nikto v dedine neuvažuje o tom, že by hniezda zhadzoval alebo sa snažil bociany odplašiť. Nezmyslom je aj „hromadné vraždenie" domácich chovov. Oslovili sme viacerých Zemplínčanov, bývajúcich v rodinných domoch, ktorí sa zjednotili v názore: „Tomu sa hovorí davová psychóza, ľudia dajú na fámy a nesledujú fakty." V obchode na Námestí bocianov v centre dediny sme sa pozhovárali s predavačkou M. Tóthovou: „Obavy trochu sú, ale nie kvôli tomu, že tu hniezdia bociany. Ľudia sa skôr obávajú o hydinu, ktorá musí byť v krytom priestore." Podľa asi 70-ročnej babky, ktorú sme stretli pri pekárni, je zase vtáčia chrípka propaganda, aby sa nekupovalo domáce hydinové mäso: „Vtáctvo aj hydina vždy trpeli takými chorobami. Bolo to normálne a teraz sa z toho robí veda a hrozia, že je to smrteľné."
Aj podľa Krištofa je panika neopodstatnená: „U bocianov sa ešte chrípka a zvlášť smrtiaci kmeň H5N1 nevyskytli." Obavy z nakazenia sa vtáčou chrípkou mimo teritórií, kde sa nález smrtiaceho kmeňa potvrdil, sú podľa neho zbytočné. „Bociany prelietajú cez Červené more, Izrael, Turecko, úžiny Bospor a Dardanely, čo je dobrých 10-tisíc kilometrov. Je preto nelogické, aby sa na Slovensko dostali slabé alebo choré jedince," dodáva.
Dôležitým faktom je aj to, že nakazenie človeka hrozí iba pri priamom kontakte s nakazeným jedincom. Ten sa u operenca prejavuje zjavným smútkom, slzením očí a zježeným perím. Krištof pozorňuje, že zhadzovanie hniezd zákon prísne zakazuje. V dedine je ich celkovo 24.
Podľa vedúceho kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martina Chudého územia Slovenska s vyššou koncentráciou voľne žijúceho vtáctva zaberajú asi 5 % územia. „Tu je síce pravdepodobnosť zachytenia prítomnosti vírusu vyššia, ale v žiadnom prípade to nie je dôvod na paniku. Pokiaľ ľudia budú dodržiavať určité zásady správania sa k voľne žijúcemu vtáctvu, riziko ohrozenia sa znižuje na minimum," hovorí.
Za nevhodné považuje ničenie hniezd, resp. strieľanie do vtákov: „Je to nenáležité a neodôvodnené. Pokiaľ ľudia nájdu voľne žijúceho uhynutého vtáka, je dôležité sa ho nedotýkať a bezodkladne to nahlásiť."
Chudý dopĺňa, že neopodstatnené sú aj obavy z konzumácie hydinového mäsa. „Mäso v obchodoch je úplne bezpečné, prešlo viacnásobnou kontrolou. Neodporúčame však kupovať vajíčka a hydinové mäso od drobnochovateľov alebo na trhoviskách," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín