„Zjavne chabá informovanosť je závažným nedostatkom, ktorý je potrebné urýchlene odstrániť. Inak sa celkom reálne môžeme stať svedkami zbytočného prenasledovania vtáctva, ktoré k nám onedlho začne prilietať zo svojich zimovísk."
Dopĺňa, že jesenná migrácia vtáctva skončila bez zistenia prítomnosti akéhokoľvek vírusu vtáčej chrípky: „Niekoľko stoviek dobrovoľníkov sa zapojilo do monitorovania vodného vtáctva na celom Slovensku, doterajšie pozorovania nenasvedčujú prítomnosti nebezpečných subtypov vtáčej chrípky v našich populáciách."
Priznáva, že návrat väčšiny vodných druhov sťahovavého vtáctva sa očakáva práve v priebehu marca až apríla. „Ale prevažná väčšina jedincov rizikových druhov priletí z oblastí, v ktorých dosiaľ neprepukla nákaza," vysvetľuje.
Do úvahy treba vziať aj názor odborníkov z BirdLife International - voľne žijúce vtáctvo podľa nich nie je vektorom, ale obeťou šírenia vtáčej chrípky. Dokazuje to aj fakt, že na najväčších zimoviskách v južnej Európe a Afrike, kde sa sústreďujú desiatky miliónov sťahovavých vtákov, sa ešte nepotvrdilo hromadné šírenie vírusu H5N1.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín