finančného vysporiadania, na ktorom sa vo februári v Bratislave dohodli zástupcovia výrobcu aj dodávateľa tepla.
Rokovania prebehli na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Ten ich zvolal z vlastnej iniciatívy potom, čo Vihorlat aj distribútor tepla spoločnosť Tenergo Brno nesúhlasili s prvými výsledkami kontroly fakturácie tepla v rokoch 2003 a 2004 ani s prepočtom vzájomných kompenzácií.
Podľa záverov rokovaní Vihorlat v priebehu dvoch rokov neoprávnene Tenergu zaúčtoval za dodané teplo viac ako štrnásť miliónov korún. Išlo o náklady, ktoré podnik zapracoval do návrhu ceny ako oprávnené náklady, ale v skutočnosti neboli naplnené. Na druhej strane si však v rovnakom období do cien nepremietol viac ako jedenásťmiliónové náklady, prevažne na nákup materiálu a dopravu, ktoré zodpovedali skutočným výdavkom. Predseda úradu Karol Dvorák napísal, že "Vihorlat tým poškodzoval sám seba".
Rozdiely vzájomných platieb pri dodávke tepla medzi výrobcom a dodávateľom tak predstavujú viac ako 3,8 milióna korún. Ide o sumu, ktorú ma Vihorlat vrátiť firme Tenergo, a tá následne obyvateľom. Hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták povedal, že "všetky strany sa na tomto závere jasne dohodli".
Regulačný úrad nestanovil dokedy musí k vysporiadaniu ceny tepla dôjsť, podľa Luptáka totiž v rokovaniach plnil len sprostredkovateľskú úlohu. "Je na oboch subjektoch, aby dohodu dodržali," uviedol. Výkonný riaditeľ martinského odštepného závodu Tenerga Stanislav Mensátor si nemyslí, že by mali nastať ďalšie problémy. "Tieto sumy sme všetci akceptovali," povedal.
Mensátor predpokladá, že majiteľom bytov vrátia preplatky pri celkovom ročnom zúčtovaní za rok 2005. "Čiastka sa premietne do samostatnej položky. Dôjde k tomu v druhej polovici tohto mesiaca," doplnil.
Regulačný úrad preveroval stanovovanie cien Vihorlatom na podnet predsedu jedného zo sninských bytových spoločenstiev, Juraja Fialu. O kontrolu neúspešne žiadal tri roky. Nepozdávalo sa mu totiž, že cena tepla je vždy takmer totožná s maximálnou cenou stanovenou štátom, hoci Vihorlat ho vyrába z uhlia a drevenej štiepky, a nie z drahého plynu.
Fiala nie je s poslednou podobou finančného vysporiadania spokojný, podľa neho nie je vierohodná, pretože sa niekoľkokrát menila. "Úrad zverejní záväzné výsledky kontroly a potom ich vezme späť a zverejní zase iné," hovorí.
Regulačný úrad si za svojimi poslednými zisteniami stojí. "V procese riešenia sporu sa objavili nové skutočnosti, ktoré sa premietli do záverov kontroly," povedal Lupták.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín