blízkych obcí. Na návrh ministra obrany o tom rozhodla vláda. Vládne nariadenie nadobudne účinnosť 15. marca.
Zmenu hraníc ministerstvo zdôvodnilo znížením nákladov na údržbu a rekonštrukciu budov, ktoré sa nachádzajú na okraji vojenského obvodu. „Tieto územia armáda nevyužívala. Zmenšenie rozlohy umožní zníženie prevádzkových nákladov odštepného závodu štátneho podniku Vojenské Lesy v Kamenici nad Cirochou, ktoré boli na rok naplánované na dvestotisíc korún," píše sa dôvodovej správe nariadenia.
Z územia Valaškoviec sa do katastrálneho územia obce Kamienka pričlení viac ako 18-tisíc metrov štvorcových, takmer 8-tisíc pripadne obci Zemplínske Hámre. Vyňatím pozemkov a objektov z vojenského obvodu sa nemenia ich vlastnícke vzťahy. "Naďalej zostávajú majetkom štátu v správe Vojenských lesov," hovorí hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle.
Vojenský obvod Valaškovce doteraz zasahoval do okraja obce Kamienka, ležia v ňom dve hájenky a dve dvojbytovky s garážami a hospodárskymi budovami, vrátane záhrad a ovocných sadov. Zmenou hraníc obvodu budú z neho všetky tieto nehnuteľnosti vyňaté. Ich prechod do katastra obce vytvorí právne podmienky na to, aby si ľudia mohli byty, v ktorých bývajú, odkúpiť. Trvalý pobyt tu má deväť osôb.
"Bude to lepšie, nebudeme musieť platiť nájom a budeme môcť domy poopravovať," povedal jeden z nájomníkov, bývalý zamestnanec Vojenských lesov Juraj Kriška. Podľa neho o vyňatie bytoviek z vojenského obvodu žiadali štát asi sedem rokov.
Starosta Kamienky Andrej Sus hovorí, že zmenšenie rozlohy pomôže obyvateľom niekoľkých rodinných domov a zároveň aj samospráve, lebo noví majitelia by platili daň z nehnuteľnosti. Ako súčasť vojenského obvodu boli totiž doteraz tieto stavby od daňovej povinnosti oslobodené.
Sus priznáva, že žiadali pričleniť do katastra väčšiu rozlohu. Vo vojenských lesoch totiž platí osobitný režim, ktorý tam znemožňuje voľný pohyb. "Nad obcou je dôležitá úpravovňa vody, jej údržba je kvôli zákazu vstupu komplikovaná," vysvetľuje.
Starostovi tiež prekáža, že vo vojenských lesoch prebieha intenzívna ťažba dreva a ťažké mechanizmy poškodzujú cestu cez obec. "Z vojenských lesov nedostávame žiadnu daň, ale údržbou komunikácie veľmi trpí rozpočet," povedal. Preto niekoľkokrát žiadal ministerstvo, aby bola do katastra obce zahrnutá aj časť lesa nad dedinou, ktorý armáda nevyužíva. Zakaždým dostal odpoveď, že pozemky sú súčasťou vojenského pásma.
Časť z územia Valaškoviec sa stane súčasťou územia Zemplínských Hámrov. Je na ňom aj kameňolom, zmena zrejme umožní obnovenie ťažby. Pozemky ani byty však v tomto volebnom období už neprejdú do súkromného vlastníctva. Táto vláda vyhlásila, že už nebude nič predávať.
Územie Valaškoviec využíva armáda ako vojenský vycvikový priestor. Má rozlohu 12-tisíc hektárov. Podľa Mikleho vyčlenením pozemkov nebudú dotknuté záujmy slovenských ozbrojených síl, ani sa nezmení prevádzka vojenského obvodu. "Naopak, na tomto území už nebude platiť osobitný režim, teda ľudia nebudú potrebovať povolenie na vstup," dodal.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín