tromi rokmi v obci Tušice. Presne na Silvestra 2002 vtedy Miroslav Kontra po viacerých vyhrážkach zastrelil svoju päťročnú dcéru a ročného syna a následne spáchal samovraždu. Matka nebohých detí niekoľko dní pred celou tragédiou viackrát kontaktovala políciu a upozornila ju na násilné správanie jej manžela. Podľa rozhodnutia súdu došlo tesne pred tragédiou zo strany troch obžalovaných policajtov k viacerým pochybeniam, čím naplnili podstatu trestného činu marenia výkonu verejného činiteľa. Pri výkone svojich právomocí sa dopustili nedbanlivosti a nesplnenia dôležitých úloh, čo bolo tiež príčinou závažnej tragédie.
Obžalovaný bývalý operačný dôstojník Peter B. dostal trest odňatia slobody na 6 mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok, policajt Peter Š. a Marián Š. zasa trest odňatia slobody na 4 mesiace tiež s podmienkou na jeden rok. Obhajoba ani odsúdení neboli s verdiktom súdu spokojní a pravdepodobne sa odvolajú.
Na včerajšom hlavnom pojednávaní sa konečne po viacerých odročených pojednávaniach kvôli neúčasti obžalovaných policajtov a svedkov zúčastnili všetky zainteresované strany. Do súdnej siene prišla aj matka zastrelených detí Dana Kontrová, ktorá momentálne žije v Čechách, kde sa snaží na celú tragédiu zabudnúť a začať nový život. Na konečný verdikt samosudcu Slavomíra Harmóciho, ktorý padol po viac ako piatich hodinách, si však nepočkala. Po dopoludňajšej svedeckej výpovedi budovu okresného súdu opustila. Právna zástupkyňa poškodenej matky Iveta Rajtáková je však presvedčená, že bude s rozhodnutím spokojná. "Myslím si, že pre moju klientku je to satisfakcia. Pani Kontrová nikdy nevyslovila želanie, aby obžalovaní dostali tvrdé tresty, alebo boli poznačení týmito trestmi na celý život. Mala doteraz pocit nespokojnosti, že každý sa snaží zbaviť viny za to, čo sa stalo. To, že súd obžalovaných odsúdil, prijme s uspokojením," povedala na margo procesu, ktorý sa vliekol štyri roky.
Verdikt súdu bol napokon o čosi miernejší, ako chcela obžaloba. Prokurátor pôvodne žiadal, aby traja obžalovaní nemohli najbližšie štyri roky pracovať v ozbrojených silách a bezpečnostných zložkách. Podobne aj výška trestu mala byť u všetkých troch o dva mesiace vyššia. Napriek spokojnosti zástupkyne je pravdepodobné, že celý prípad ešte skončí na krajskom súde. Podľa slov obhajcu Jana Derevjanika, ktorý zastupoval jedného z trojice obžalovaných, je reálne, že sa voči rozhodnutiu odvolajú. Nevylúčil to ani prokurátor Andrej Kandráč z Vojenskej obvodnej prokuratúry v Prešove. "S výrokom o vine súhlasím. Čo sa týka výroku o treste, rozhodneme sa až po doručení písomného vyhotovenia rozsudku," uviedol.
Odsúdení policajti odmietli rozsudok komentovať. Po opustení súdnej siene ich odpoveď a reakcia na výšku trestu znela len: "Bez komentára".
Okresný súd v Michalovciach už v tejto veci rozhodol v roku 2003. Podľa vtedajšieho verdiktu boli obžalovaní policajti nevinní. Rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil neskôr aj Krajský súd v Košiciach, Najvyšší súd SR však zrušil uznesenie oboch a michalovskému okresnému súdu prikázal, aby prípad znovu prejednal. Ten po troch rokoch včera vinu bývalých policajtov uznal.
Kvôli súdnym prieťahom sa od februára minulého roku tušickou tragédiou zaoberá aj Európsky súd pre ľudské práva. "V pomerne krátkom čase sa dočkáme rozhodnutia. Akého, to sa nedá zatiaľ predpovedať," dodala právna zástupkyňa Rajtáková.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín