8. marca, druhého si o deň neskôr všimli v Brezne.
"Prvého pozorovali ľudia v Zemplínskom Hradišti, ich hlavnom meste na Slovensku, známom ako Bocianopolis už na MDŽ. Neveril som tomu, lebo za posledných 20 rokov, čo sa o nich v obci vedú záznamy, si na taký skorý prílet nepamätám. Potvrdili mi to viaceré zdroje," uviedol pre KORZÁR bocianológ Pavol Krištof. Podľa jeho slov sa bocian v Zemplíne objavil len na jeden deň - potom, čo zistil, aké je na Slovensku počasie, sa vrátil. "Je to bežné. Vždy najskôr "vysielajú" jedného alebo dvoch najsilnejších jedincov, akýchsi vodcov či prieskumníkov. Pokiaľ sa zdržia minimálne dva dni, je to dôkaz, že podmienky sú vhodné na prílet ostatných," vysvetľuje.
Netradične skorý termín príletu potvrdil aj koordinátor sčítania bocianov na Slovensku Miroslav Fulín: "Po Hradišti ďalšieho videli ľudia v Brezne. Po tom, čo našiel okolitú krajinu zasneženú, vrátil sa do južnejšie položených a počasím prívetivejších oblastí. Zaujímavé však je, že jarný ťah bocianov na našom území začína zvyčajne až okolo 20. marca. O to viac nás to prekvapuje. Čakali sme ich neskôr, tento rok je veľmi dlhá zima."
Podľa Pavla Krištofa za posledných 20 rokov zaznamenali v Zemplínskom Hradišti najskorší výskyt bocianov 10. marca, výnimočné sú skoré prílety vo februári - v tomto termíne ich však videli len v Španielsku. Podľa jeho názoru bociany, smerujúce na Slovensku, v tomto čase čakajú niekde pri Tise. "Za normálnych okolností dokážu zniesť 1-2 dni teploty aj 2-5 stupňov Celzia, väčším problémom ako zima však bol pre prieskumníkov sneh. Nenašli by totiž potravu a preto sa vrátili. Počasie sa má zmeniť, preto predpokladám, že termín ich hromadného príchodu okolo Jozefa je napriek tomu stále aktuálny," dodal.
Od polovice marca až do mája na Slovensko priletí okolo 2 500 bocianov, aby na približne 1 200 hniezdach vychovali mláďatá. Najviac ich je práve v Zemplínskom Hradišti, vlani bolo obsadených 18, na tento rok je prichystaných až 24 hniezd. Bociany zimujú v strednej a južnej Afrike. Na spiatočnej ceste na Slovensko preletia vzdialenosť až 10 000 kilometrov, trvá im to asi 50 dní aj s odpočinkom. Denne preletia od 218 do 288 km, vo výške 500 - 2 000 m nad zemou, pri rýchlosti 28,4 - 61,3 km/hod. Naším územím preletujú aj početné kŕdle smerujúce do Poľska, kde hniezdi okolo 40 000 párov.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín