návštevu, aby sme sa s ním pozhovárali o schválení priestupkovej imunity poslancov NR SR.
Pado tvrdí, že pred schválením priestupkovej imunity, ktorú si predvčerom odklepli poslanci Národnej rady SR, došlo k paradoxnému javu. Rozdielne stanoviská policajtov, členov ústavnoprávneho výboru, poslancov parlamentu a generálneho prokurátora na platnosť imunity podľa neho spôsobilo už nariadenie bývalého policajného prezidenta Pavla Zajaca z roku 2002. To už vtedy imunitu poslancov uznávalo. Terajší prezident Anton Kulich podľa neho toto nariadenie len zrušil a vydal nové, ktoré policajtov oprávňovalo pokutovať aj poslancov, ktorí sa dopustili priestupku. Kulich tak podľa ministra vnútra svojím rozhodnutím reagoval na pripomienky generálneho prokurátora, ktorý pred časom upozornil, že Zajac nemal právo rozhodovať o tom, na koho sa imunita vzťahuje alebo nie. Predseda ústavnoprávneho výboru Ján Drgonec zasa vyjadril názor, že ani Kulich nemal právo rozhodovať o imunite poslancov.
Po štvrtkovom schválení novely zákona o poslaneckej priestupkovej imunite trvala teda platnosť Kulichovho nariadenia len dva dni. Navyše, minister vnútra sa priklonil k názoru ústavnoprávneho výboru a rozhodnutie policajného šéfa sám navrhol zrušiť. Pado však odmieta, že by sa týmto rozhodnutím dostal do sporu s policajným šéfom.
Minister vnútra sa včera pre KORZÁR vyjadril, že nariadenie bývalého prezidenta Zajaca z marca 2002 bolo len reakciou na nepríjemné situácie, spojené s riadením motorového vozidla poslancami NR SR, ktoré sa v minulosti udiali. „Pán prezident vtedy vydal nariadenie, ktorým upravoval postup príslušníkov policajného zboru v prípade, že na ceste zastavia občana, ktorý požíva výsady imunity. Toto nariadenie v pohode prežívalo do roku 2006, až kým ďalší poslanec Národnej rady neurobil dopravný priestupok a vtedy sa o toto nariadenie začal zaujímať generálny prokurátor," povedal.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka podľa Pada napadol nariadenie prezidenta z roku 2002, pretože poslanci Národnej rady „zrejme nemali poslaneckú imunitu a teda pán prezident urobil čosi, čo by nemal, lebo si dovolil iným spôsobom vykladať zákony".
Práve na tento Trnkov krok sa podľa Pada snažil terajší prezident Kulich reagovať a preto nariadil pokutovanie poslancov. „Urobil zmenu práve v tej oblasti, na ktorú poukazoval generálny prokurátor a došlo k paradoxnému javu. To prvé nariadenie prezidenta hovorilo o tom, že poslanci majú priestupkovú imunitu a to upravené hovorilo o tom, že poslanci priestupkovú imunitu nemajú," vysvetlil minister.
Poslanci si vo štvrtok schválili priestupkovú imunitu, ktorá sa nevzťahuje len na priestupok pod vplyvom alkoholu. Pado navyše tvrdí, že prezident Kulich už dostal pokyn, aby obidve nariadenia zrušil a dnes nijaké nariadenie prezidenta PZ nehovorí o tom, kto má a kto nemá priestupkovú imunitu.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín