ľudských vzťahov v radoch polície. Tie podľa neho doteraz neboli na najlepšej úrovni. Svedčia o tom napríklad aj nedávne nezhody medzi policajtmi a bývalým okresným riaditeľom michalovskej polície. Za smutné považuje minister aj dve samovraždy policajtov, ktoré sa odohrali práve na východe Slovenska. O všetkých týchto problémoch rokoval v závere minulého týždňa vo Vojenskej zotavovni v rekreačnom stredisku Zemplínskej šíravy s okresnými policajnými riaditeľmi Košického kraja. Stretnutie nasledovalo len dva týždne po tom, ako sa Pado zaujímal o stav v policajnom zbore u krajských riaditeľov.
Na rokovaní ho obzvlášť zaujímala situácia v michalovskej polícii, kde pred týždňom zasadol na riaditeľskú stoličku nový okresný šéf Dušan Šanta. Ten vystriedal bývalého riaditeľa Juraja Guzeja, s ktorým sa v minulosti spájalo viacero medializovaných káuz, ktoré nevrhali dobré svetlo do radov polície. Guzeja preradil krajský riaditeľ na funkciu vedúceho oddelenia evidencie vodičov Krajského dopravného inšpektorátu KR PZ v Košiciach. „V prvom rade očakávam, že sa zlepší personálna práca na okresnom riaditeľstve v Michalovciach, že sa zmenia vzťahy a že nebude taká napätá atmosféra. Nečakám veľký posun v smere objasňovania kriminality, pretože Michalovce sa stále pohybujú v prvej polovičke kraja," povedal Pado.
Nový šéf rezortu vnútra považuje zlepšenie vzťahov medzi policajtmi za prioritné. „V prvom rade sa fakt jedná o vzťahy medzi ľuďmi, pretože za posledných 12 dní sme mali na východe dve samovraždy policajtov. Myslím si, že toto nie je dobrý obraz práce a je jedno, o ktorého okresného alebo krajského riaditeľa sa jedná. Toto proste nie je dobrý obraz práce v personálnej oblasti v policajnom zbore," tvrdí minister.
Ďalšie pálčivé problémy v polícii podľa ministra vnútra súvisia s peniazmi na mzdy a odmeny policajtov. Radikálne zlepšenie situácie v dohľadom čase neočakáva. „Mal som rokovanie s vicepremiérom Miklošom, kde som ho požiadal o finančné prostriedky pre potreby polície. Tá situácia nie je ružová a nerobím si veľké ilúzie, ale predpokladám, že nejaké východisko nájdeme," dodal.
Problémy sú podľa neho aj v materiálno-technickom zabezpečení policajtov. Najviac podľa neho rezonuje potreba nových vozidiel. Na Slovensku má polícia k dispozícii až vyše 700 vozidiel určených na vyradenie. „Policajti majú veľké problémy s technikou, ale v priebehu krátkeho času, možno mesiaca a pol, by malo dôjsť na Slovensku k odovzdaniu 210 kusov vozidiel," uviedol minister. Na jeden kraj podľa neho pripadne približne 24 nových áut.
Minister plánuje v tomto polroku ešte ďalšie dovybavenie policajtov. Do konca júna sa pripravuje ďalšia obmena 200 až 250 kusov rôznych druhov techniky, podľa ministra pôjde o vozidlá nielen na bežný zásah, ale aj o výjazdové, ktoré budú môcť využívať kynológovia a ďalšie špeciálne policajné zložky.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín