ho donútila masívna konkurencia producentov lacnejšej obuvi z Ázie. Nové zákazky by mali pomôcť riešiť ťažkosti podniku.
Trápenie Jasu trvá od roku 2004, kedy stratil hlavného odberateľa - nemeckú spoločnosť Elefanten. Tá odoberala až osemdesiatpäť percent jeho produkcie. Odvtedy závod prežíval len vďaka menším zákazníkom a novým príležitostným zákazkám. Od vlaňajšieho leta začal meškať s výplatami. "Chýbala hotovosť, lebo aktíva zastali v materiáli a výrobné kapacity sme v minulom roku nevedeli naplniť," hovorí generálny riaditeľ Daniel Sninčák (na snímke).
Medzeru po Elefantene by čiastočne mohla vyplniť práve výrobky z automobilových textílií. Jas - Export už niekoľko týždňov rokuje so spoločnosťami z tejto oblasti, ktoré podnikajú v niekoľkých závodoch v Českej republike a plánujú rozšíriť výrobu na Slovensko. Ich mená Sninčák do uzavretia zmluvy nechce zverejniť. Tvrdí, že k tomu možno dôjde už tento týždeň.
Jas - Export sa rozhodol ponúknuť svoje kapacity pre automobilový priemysel, aby znížil závislosť od produkcie obuvi a dokázal tak odolať výkyvom na svetovom trhu s týmto tovarom. "Diverzifikácia výroby zmenší riziko, ktoré zo sebou nesie nepriaznivý vývoj v obuvníctve," povedal Sninčák.
Vo fabrike už bežia testovacie zákazky. Šičky na nových strojoch zošívajú hlavové opierky a koberčeky pre automobily svetových značiek. V prípade uzavretia kontraktu by závod podľa Sninčáka prijímal na túto prácu nových zamestnancov. Dnes v Jase pracuje viac ako 400 ľudí.
Výroba automobilových dielov je náročná na kvalitu a presnosť práce. Odlišná technológia ako pri šití topánok vyžaduje preškolenie pracovníčok. Jas sa preto plánuje uchádzať o prostriedky úradu práce na rekvalifikáciu zamestnancov. "Vlastné financie na to podnik nemá," zdôvodňuje Sninčák.
Nová produkcia nebude znamenať zanechanie tradičného výrobného programu Jasu - obuvníckych zvrškov i samotnej obuvi. Podniku sa už podarilo získať nových obchodných partnerov aj v tejto oblasti. "Objednávok máme momentálne dosť. Aby sme čo najviac z nich mohli zákazníkom potvrdiť, budeme potrebovať dodatočné kapacity," tvrdí riaditeľ.
Najväčšími súčasnými odberateľmi Jasu sú nemecká firma Ricosta a rakúske značky Legero - Ara, nasledujú rakúske spoločnosti Rukapol a Kasperek.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín