za veľmi dobrý. Povedal to počas pondelkovej pracovnej návštevy v Michalovciach, kde si prezrel nanovo zrekonštruovaný cintorín Červenej armády v oddychovej lokalite Hrádok. Je presvedčený, že za dobrým stavom pamätníkov je nielen finančná dotácia jeho krajiny, určená na rekonštrukciu cintorínov, ale aj ľudský prístup tunajších ľudí a samospráv.
„Aj keď sú tu ešte niektoré cintoríny, ktoré máme v pláne renovovať, v porovnaní s niektorými inými krajinami je to veľmi dobré. Bol som veľvyslancom Ruska aj v Lotyšsku a tam to vyzerá, musím priznať, trochu ináč - situácia je bohužiaľ horšia. Je to pravdepodobne z politických dôvodov. Tu je vzťah čisto ľudský a to je dobré," povedal veľvyslanec.
Na michalovskom cintoríne dokončili prvú etapu rozsiahlej rekonštrukcie v závere minulého roka. Humenská stavebná firma zabezpečila úpravu náhrobných kameňov, hrobových miest a ich okolia. Stavebné práce začali ešte v októbri 2005 a financovalo ich veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku spolu s Ministerstvom vnútra SR sumou 1,4 milióna korún. Ruská strana podľa pôvodného projektu plánovala umiestniť aj nové rovnaké náhrobné kamene a jednotnú trávnatú plochu. Cintorín spred vyše 55 rokov by sa tak podobal na moderné vojenské cintoríny. Pamiatkový ústav takúto zmenu nepovolil, pretože ide o národnú kultúrnu pamiatku a radikálnou rekonštrukciou by došlo k poškodeniu hrobových miest. Reštaurátori preto 188 starých pomníkov len prebrúsili, vytmelili, upravili, vymaľovali mená vojakov a preleštili fotky. Pomníky sú teraz hlbšie osadené v zemi a majú lepší betónový základ.
Počas veľvyslancovej návštevy celebroval na cintoríne krátku omšu za padlých vojakov aj nový pravoslávny arcibiskup prešovský Ján Holonič, ktorý predtým zastával post michalovského biskupa a predsedu eparchiálnej rady.
V priebehu tohto roka plánujú pod Hrádkom dokončiť ešte rekonštrukciu veľkého pamätníka, masového hrobu, oplotenia a výsadbu trávy v celom areáli. Podľa viceprednostu michalovského magistrátu Gabriela Doriča je pravdepodobné, že sa s ruskou stranou dohodnú aj na rekonštrukcii ďalšieho pamätníka, ktorý je na mestskom cintoríne. „Pred dvoma týždňami sa už boli pozrieť pracovníci veľvyslanectva a chystajú projekt," dodal.
Ruské veľvyslanectvo nedávno podporilo na Zemplíne aj rekonštrukciu krypty v Osadnom, v ktorej sú pochovaní vojaci z prvej svetovej vojny. Krypta sa nachádza pod pravoslávnym chrámom Voznesenija Hospodinovho v Osadnom a je slovenskou raritou. Ruská strana do jej opravy investovala okolo 1,3 milióna korún, práce dokončili v júli minulého roku.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín