exekučný príkaz, z účtov nemocnice odídu prvé peniaze do konca marca.
Prešovský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom nemocnice, sa najprv dohodol s poisťovňou na splátkovom kalendári. Podľa neho mala nemocnica mesačne platiť 600-tisíc korún, prvú splátku aj uhradila. Ako záruku za pohľadávku poskytla budovu polikliniky.
Poisťovňa však neskôr od dohody odstúpila. Podľa hovorkyne prešovskej župy to zdôvodnila tým, že poliklinika je majetkom, ktorý bol nadobudnutý od štátu a preto nemôže slúžiť ako zábezpeka. „My máme iný právny názor. Teraz je to majetok VÚC, že prešiel na kraj zo štátu je irelevantné," povedala Fitzeková.
Podľa župana Petra Chudíka humenská pobočka Sociálnej poisťovne chce svoje dlhy vymáhať výlučne cez exekútora. Exekúcia bude prebiehať formou splátok. Prvá bude mať výšku jeden a pol milióna korún, ďalšie 1,3 milióna. Odmena pre exekútora bude pritom jeden milión korún. Humenská nemocnica sa zároveň zaviazala odvádzať bežné poistné v stanovenej výške a v deň splatnosti.
Hovorkyňa Sociálnej poisťovne Vladimíra Pôbišová potvrdila, že zmenili svoje rozhodnutie, lebo „nedošlo k zabezpečeniu pohľadávky". Podľa nej však môže dôjsť k novej dohode o nižších splátkach i k zastaveniu exekúcie. „Prešovský samosprávny kraj musí prevziať ručenie dlhu za nemocnicu tak, aby bol dodržaný zákon," tvrdí. Čas má na to samospráva do desiateho apríla.
Námestník riaditeľky nemocnice Jaroslav Nemjo povedal, že exekúcia neovplyvní chod zdravotníckeho zariadenia. „Je to regulovaný proces, pri ktorom dokážeme splácať stanovené čiastky. Účty nemocnice nie sú zablokované, sme schopní fungovať normálne ďalej," uviedol.
Samosprávny kraj začal hľadať spôsob, ako exekúciu zastaviť. Chudík navrhuje predať polikliniku humenskej nemocnice. Za ňu by mohla župa získať päťdesiat miliónov korún, ktorými by potom vyrovnala dlhy voči poisťovni i ostatným veriteľom. Chudík sa totiž obáva, že po prvej exekúcii sa začnú rovnako správať aj ďalší veritelia. To by nemocnicu priviedlo do krachu. „Ak by sme dlh vyrovnali týmto spôsobom, ušetrili by sa peniaze na trovy exekúcie," doplnila Fitzeková.
Humenskú nemocnicu spolu so svidníckou mala dostať do prenájmu spoločnosť HMO Slovakia. Na poslednom rokovaní však táto dcérska spoločnosť Penty Group odmietla prevziať záväzky nemocníc. „To je pre nás neprijateľné," hovorí Fitzeková. HMO si zobrala čas na rozmyslenie do konca týždňa.
Situáciou v oboch nemocniciach sa bude štvrtého apríla zaoberať krajské zastupiteľstvo.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín