Združenie Rómov pod Vihorlatom. Jeho predseda Bohuš Kotlár si myslí, že po zmene správcu bytov, dlhy prestanú rásť a Rómovia začnú platiť. V dvoch domoch býva 48 rodín.
Združenie sa pôvodne uchádzalo o štyri domy, zastupiteľstvo súhlasilo s predajom dvoch. Kúpna cena bola jedna koruna za podmienky, že nový majiteľ odkúpi aj všetky pohľadávky mesta voči neplatičom za desať percent ich výšky, či je 160-tisíc korún. Kúpu chce združenie financovať z úveru.
Kotlár hovorí, že rómske združenie sa rozhodlo prevziať správu bytoviek, pretože sa o ne mesto nestaralo a neriešilo problémy, ktoré tam vznikali. Ako príklad uvádza poruchu vodovodného potrubia, pri ktorej vytečenú vodu Rómom účtovali. "Budeme byty spravovať a pokúsime sa Rómom ukázať, že musia byť za seba zodpovední a naučiť sa starať sa o svoj majetok," povedal.
Samospráva sa zase chce zbaviť majetku, ktorý mesiac, čo mesiac vyrába stratu a to aj za cenu, že sa vzdá nevyplatených pohľadávok. "Mesto nemá peniaze na rozvojové aktivity, pretože platí dodávateľom energií za týchto neplatičov," zdôvodňoval predaje primátor Marián Kníž. Poslanec Ján Čop si myslí, že problém s dlhmi za bývanie si skôr vyriešia sami Rómovia. "Samosprávy to nedokážu riešiť nikde na Slovensku. Niečo s tým však bolo treba robiť, len za studenú vodu malo mesto vo všetkých bytoch v minulom roku nedoplatky tri milióny korún," povedal.
Združenie Rómov pod Vihorlatom chce cez Európsky sociálny fond zriadiť sociálny podnik. Ten by sa staral o údržbu bytových domov. Podľa predstavy Kotlára by v ňom mali účasť aj vodárne a elektrárne. "Tieto spoločnosti by ponúkali v podniku zamestnaným Rómom rôzne manuálne práce. Takto by si dopracovali svoje nedoplatky," približuje.
Nájomné združenie neplánuje zvyšovať. Kotlár predpokladá, že by platby mohli byť aj nižšie, lebo podľa neho nájomníci platili aj za služby, ktoré im predchádzajúci správca bytov neposkytoval. Rómovia budú musieť menšou čiastkou prispievať do fondu opráv. Rómske združenie zamýšľa jednu z bytoviek neskôr zrekonštruovať.
Poslanci schválil aj predaj ďalšej zadĺženej bytovky na Študentskej ulici. Za časť pohľadávok ho kúpi Jaroslav Pašek. Ten je riaditeľom Sebytu - firmy, ktorá spravuje časť sninských bytov.
Samospráva ponúka ešte ďalšie štyri bytové domy. Dlhy vo všetkých mestských nájomných bytoch teraz dosahujú okolo jedenásť miliónov korún.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín