Našli tam tridsaťdva slovenských a ukrajinských žiakov. Deti pomocou otlačkov svojich pomaľovaných tvári uprostred Warholových obrazov vytvárali netradičné portréty. Išlo o výtvarný experiment Face to face, súčasť medzinárodného edukačného projektu Warhol Fest, financovaného zo zdrojov Európskej Únie.
Podľa autora a lídra projektu, Martina Cubjaka sú netradičné výtvarné postupy a hravá, alternatívna tvorba viac otvorené obrazotvornosti mladých ľudí. "Môžu vyvolať nové umelecké chápanie, novú formu tvorivej intenzívnejšej realizácie," povedal.
Žiaci najprv podľa fotiek príbuzných vytvorili portréty a potom do nich otlačili svoje tváre. "Vznikla zaujímavá konfrontácia - abstraktné odtlačky nejasných tvári a portréty príbuzných dokumentujúce náš vlastný individuálny život," popisuje Cubjak.
Neskôr sa deti rozdelili na dve časti, podľa toho z akej krajiny pochádzajú. S použitím zrkadielok a svetelných odrazov maľovali portréty svojich kamarátov na druhej strane "hranice". Podľa Cubjaka mala tvorba portrétov upozorniť, že medzi ľuďmi dvoch krajín, ktoré mali kedysi veľa spoločného, chýbajú kvôli byrokratickým prekážkam vzájomné stretnutia. Kontakt je tak nahrádzaný iba určitým odrazom v zrkadle. "Ten však pohľad na druhého človeka skresľuje, je dokreslený intrigou," hovorí.
Skutočným výtvarným experimentom však bolo imitovanie portrétovej tvorby samotného Warhola. Žiaci najprv pomaľovali svoju tvár farbami vybranej hviezdy z Warholovho obrazu a potom ju otláčali do skice svojej podobizne na papieri. Nakoniec si deti vyskúšali zložité majstrovstvo rýchlej kresby, keď si navzájom kreslili portréty cez plexisklo na celofán.
Výtvarné aktivity pokračujú v Medzilaborciach od 11. apríla experimentom pod názvom Pop-art, land art vs. príroda. Začiatkom apríla začne v múzeu aj premietanie amatérskych filmov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín