Márie z Michaloviec. Útla žena, ktorá vychovala tri deti, trpela vyčíňanie manžela neuveriteľných 18 rokov! Prvýkrát sa pre radikálny krok - rozvod, rozhodla v roku 1998 po ďalšom fyzickom útoku. "V tom čase sme mali len dve deti, sľúbil, že sa zmení a chcel ďalšie. Stiahla som žiadosť o rozvod, vrátila som sa. Žiaľ, bolo to ešte horšie," spomína na krušné chvíle.
Vydávala sa ako 21-ročná za muža, staršieho o desať rokov. Po svadbe sa z milého človeka stal žiarlivý tyran, ktorý ju obmedzoval a neustále kontroloval, neskôr sa k tomu pridružili aj neustále hádky, osočovanie, vyhrážky zabitím, ponižovanie a bitky. To, prečo to tak je, zistila až keď o rozvod požiadala druhýkrát. Dnes hovorí, že trpela len kvôli deťom: "Chcela som, aby mali oboch rodičov a neuvedomila si, že im tým škodím. Videli a počuli každú hádku, báli sa otca a časom ho začali nenávidieť za to, čo mi robil. Keď však prišlo na lámanie chleba a ja som sa rozhodla definitívne odísť, lebo som to už nedokázala vydržať, začali ma odsudzovať. Môj exmanžel mal voľné pole pôsobnosti, keďže zostali s ním. Úplne ich zmanipuloval, tak, ako predtým manipuloval mnou."
Prvýkrát o rozvod požiadala po bitke v roku 1998, kedy aj odišla z domu: "Bývala som u príbuzných, neskôr som si našla ubytovanie. Stretávala som sa aj s deťmi, on to nezvládal. Na uzmierovacom konaní som ustúpila a po mesiaci sa vrátila domov s tým, že sme mali ďalšie dieťa. Všetko sa však dostalo do starých koľají." Mária nemohla mať priateľky, nemohla nikde ísť bez toho, aby o tom vedel, nerozprával sa s ňou celé dni, ničil jej šatstvo, veci a kozmetiku, dôvodom na hádky bolo aj to, že nedvíhala mobil: "Ponižoval ma, bil, vyhrážal sa smrťou... Podozrieval ma z nevery, až neskôr som pochopila, že preto, lebo on sám mal inú ženu. Prvý anonymný telefonát som už v roku 2001." Pohár Máriinej trpezlivosti pretiekol v júni 2005 po hádke, opäť spojenej s fyzickým útokom. Jej svedkom zase boli deti. "Odišla som s tým, že je to definitívne a na druhý deň podala trestné oznámenie. Napokon som dostala aspoň najmladšieho syna, ale staršie deti - 17-ročný syn a 15-ročná dcéra zostali s ním. Tým však peklo neskončilo. Mstí sa mi ďalej," dodáva.
Napriek tomu, že najmladší syn otca odmietal, spolu so sestrou ho Máriin exmanžel vlani v septembri uniesli zo škôlky, Mária ho dostala späť až po vydaní predbežného súdneho rozhodnutia: "Odvtedy som svoje staršie deti nevidela ani nepočula. Exmanžel mi dokonca nechce dať ani moje osobné veci, nechce ma vpustiť ani do domu, ktorý sme spolu vybudovali a vlastné deti mi škaredo nadávajú." Iróniou je, že podporu našla v svokrovcoch milenky jej exmanžela: "Skontaktovali sme sa a zistila som, že manžel mal s ňou pomer už od roku 1992 a kvôli nemu sa rozviedla s ich synom." Mária dnes žije sama so 6-ročným synom, verí, že jej staršie deti časom pochopia jej konanie: "Oni sa rozhodli zostať s ním. Kvôli tomu, že som čakala, som prišla takmer o všetko. O rodinu, majetok a najmä, o nich dvoch. Ak prežívate to, čo ja, neurobte takú istú chybu, riešte to hneď," odkazuje všetkým ženám s podobným osudom.
(lyv)
!!! RÁMČEK !!!!
Odborník: Mária čakala pridlho
Podľa štatutárky michalovského občianskeho združenia Pomoc rodine, psychologičky PaedDr. Márie Hargašovej, je Máriin prípad priam čítankovým príkladom domáceho násilia: "Od roku 2001, kedy združenie vzniklo, sa u nás vystriedalo okolo 200 klientiek, niektorí nás hanlivo označujú ako rozbíjačov manželstiev. Nie je to tak. My len nasmerujeme ženu aby si uvedomila, že nikto na svete nemá právo použiť násilie na riešenie akéhokoľvek problému." Upozorňuje, že medzi klientkami boli vysoko inteligentné ženy aj úplne jednoduché, utiahnuté aj výrazné, od mladých až po najstaršie, niektoré trpeli len pár rokov, iné desaťročia.
"Dokážem pochopiť, čo Mária prežívala. Obviňovala samu seba za to, ako sa k nej exmanžel správal. Stokrát opakovanú lož časom začala brať ako pravdu. Aj zneužívanie detí na riešenie problému je v rodinách, kde je domáce násilie, štandardný spôsob, ako chce muž dosiahnuť svoje," hovorí psychologička. Podľa jej názoru Mária čakala pridlho, staršie deti totiž majú tendenciu prikloniť sa na stranu silnejšieho: "Nie je to špekulácia, ale podvedomé konanie. V agresorovi vidia väčšiu istotu do budúcnosti." Deti do 10 rokov sú podľa jej slov silne citovo fixované na matku. V roku 1998 mala ešte Mária šancu, že sa rozhodnú zostať s ňou.
Podľa Márie Hargašovej si obete z nekončiaceho kolobehu násilia nedokážu pomôcť samé: "Rolu musí zohrať aj verejnosť, známi, susedia, kolegovia, priatelia, príbuzní... Len nulová tolerancia násilia zo strany nás všetkých môže priniesť ovocie v podobe toho, že týrané ženy vyjdú zo svojej anonymity a budú o probléme hovoriť."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín