zo štátneho rozpočtu a z pokladnice Košického samosprávneho kraja ani korunu. Aj keď všetci zainteresovaní tvrdia, že peniaze budú, nikto nevie presne povedať kedy a koľko. "Mali sme rokovanie so samosprávnym krajom, ale kedy budú peniaze, ešte nie je jasné. Zámer kraja je samozrejme pavilón dokončiť," povedal riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach Dalimír Zobka (na snímke). Podľa neho by bolo ideálne, ak by sa pavilón dokončil v priebehu nasledujúcich troch rokov. Tento termín by si však vyžiadal viac ako sto miliónov ročne. Pri súčasnom postoji štátu a kraja je táto suma nereálna. Do päťposchodovej budovy totiž prúdi od roku 1998 každoročne len okolo 30 miliónov korún. Pri tomto tempe je jej dokončenie aktuálne až za 13 rokov!!!.
V predchádzajúcom roku dostala nemocnica na stavebné práce 30 miliónov korún. Na stavenisku dnes okrem stavbyvedúceho nie je ani noha. "Práce za vyčlenené prostriedky sme dokončili v decembri minulého roku. Kompletne sa spravila kanalizácia a čiastočne sa osadili nové plastové okná. Kedy začneme opäť, nevieme," povedal stavbyvedúci. Stavebná firma musela navyše na nedokončenej streche päťposchodovej budovy provizórne natiahnuť lepenku. "Kým nie je urobená strecham, dážď by mohol poškodiť stavbu," dodal stavbyvedúci, podľa ktorého dlhodobé odďaľovanie prác môže poškodiť stav rozostavanej budovy.
Kedy budú vyčlenené ďalšie peniaze, dnes okrem vedenia nemocnice nevie presne ani kraj. V tohtoročnom rozpočte VÚC nebola oficiálne schválená ani koruna. Podľa povereného vedúceho Odboru zdravotníctva a sociálnych vecí KSK Jozefa Saba sa rozhodne do dvoch mesiacov. "Do nemocnice by mali putovať peniaze z mimorozpočtových zdrojov. Koľko to bude, je zatiaľ predčasné povedať. Kraj má ešte pred sebou tender na nákup CT prístrojov," vysvetlil. Sabo pripúšťa, že doterajším pomalým spôsobom investovania "môže dokončenie stavby trvať aj desiatky rokov.". Kraj aj vedenie nemocnice by preto uvítali vstup strategického investora - ten je zatiaľ v nedohľadne.
Okrem dokončenia pavilónu bude nemocnica potrebovať na jeho technické dovybavenie ďalších 400 miliónov. To podľa Zobku už nebude taký zásadný problém ako samotná dostavba. "Dá sa to riešiť napríklad lízingami a pôžičkou. Záujem dodávateľov je, hlavne aby bola dokončená budova," povedal.
Po úplnom dokončení pavilónu by v ňom malo sídliť ortopedické, chirurgické oddelenie a centrálne operačné sály. V spojovacom trakte so starými budovami zasa rádiodiagnostické oddelenie. Budovu začali stavať pred viac ako desiatimi rokmi. V pôvodnom projekte sa počítalo, že sa postaví 9-poschodový pavilón, neskôr sa počet poschodí zredukoval na päť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín