keď kulminoval pri výške hladiny 938 cm, čím bolo prekonané historické maximum z roku 1980 - 936 cm. Vodohospodári ešte v piatok v noci začali napúšťať suchý polder Beša, ktorý pojal 11 miliónov m3 vody. Podľa dispečera Slovenského vodohospodárskeho podniku Košice Ondreja Handzoka k tomuto kroku pristúpili kvôli kritickej situácii na Tise v Maďarsku.
Najmä Bodrog a Ondava narobili škody v obciach, ležiacich v tesnej blízkosti. Podľa starostu Ladmoviec Štefana Baranyiho Bodrog zaplavil 6 rodinných domov, 12 pivníc, množstvo hospodárskych budov a hektáre poľnohospodárskej pôdy. „Kvôli vyšším škodám sme preventívne ešte v stredu všetko z ohrozených lokalít, domov a pivníc odniesli. Sám mám zaplavenú pivnicu. Zostali v nej len plné sudy s vínom, boli príliš ťažké. Ľudia si už na to zvykli, podobnú situáciu tu máme minimálne raz ročne. Pomoc občanom zabezpečujeme vo vlastnej réžii a vďaka ľuďom na aktivačný príspevok," povedal pre KORZÁR. Upozornil, že po sobotnom napustení poldra Beša síce voda začala mierne klesať, ale včera už opäť stúpala.
Podobná situácia je aj v obci Brehov, kde už Ondava doslovne klope na brány. „Hladina je vysoko, každú chvíľu hrozí preliatím hrádze, kvôli tomu sme už začali s jej spevňovaním. Práve tam ide druhá várka piesku, asi 300 vriec, ľudia pracujú nepretržite. Domy zatiaľ zaplavené nie sú, pivnice skôr kvôli tlaku spodnej vody, ale situácia sa rýchlo mení. Ohrozený je najmä 400-metrový úsek ulice Pod brehom, kde je asi 20 domov," vysvetlil starosta obce Karol Kucharčík. Podobne ako v Ladmovciach aj tu včera hladina opäť stúpala: „Po poklese to ide zase pomaly hore, teraz asi o 2-3 centimetre."
Podľa Odreja Handzoka k vzostupu hladín dochádza kvôli Tise, ktorá na maďarskej strane ešte nedosiahla kulminačný bod a stále stúpa. „Preto sa nám napriek napusteniu poldra začínajú znovu vzdúvať naše toky. Pri Trakanoch sme na jej slovenskom úseku ráno o 6.00 namerali 660 cm s tým, že má stále stúpajúcu tendenciu. Tretí stupeň povodňovej aktivity stále platí na Laborci, Latorici, Bodrogu, Zemplínskej šírave a Veľkej Domaši," vysvetlil situáciu včera popoludní. Vzostup hladiny Ondavy v Horovciach z 297 na 344 centimetrov podľa neho ovplyvnilo vypustenie Domaše, ktorá už presahovala cez bezpečnostný prepad a jej hladina bola 60 cm nad retenčným priestorom. Plná je aj Zemplínska šírava, ktorá stihla prijať 100 miliónov m3 vody. Včera už bola 5 cm nad retenčným priestorom, rezerva je ešte 215 cm.
Na Bodrogu po napustení poldra Beša zaznamenali pokles z 938 na 932 cm, včera o 12.00 tu už zase namerali viac - 935 cm. Na Latorici ráno o tretej namerali 820 cm, zatiaľ stojí, na Laborci pri Ižkovciach 790 cm, Ondava pri Horovciach stúpa. „V rezerve je pre prípad potreby ešte polder Beša, kde sme kvôli Maďarom zachytili asi 11 miliónov m3, čo je naplnenie asi na 20 percent. Opäť ho otvoríme v prípade potreby kvôli Maďarom, ktorí majú vážne problémy. Musia intenzívne spevňovať pieskom asi 3-kilometrovú hrádzu Bodrogu," doplnil Handzok. Kulmináciu Tisy predpokladajú vodohospodári do dvoch dní, dokedy potrvá kritická situácia aj na slovenskej strane.
Latorica zaplavila štátnu cestu Veľké Kapušany - Leles,
povodňou z riečky Trnávka sú v okrese Trebišov postihnuté
obce Hraň, Zemplínske Hradište, Vojčice, Milhostov a časť
mesta Trebišov. K viacerým priesakom a výverom dochádza na
hrádzach Trnávky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín