Poslanci neodporučia zriadenie lomu v Tokajskej oblasti
Výbor Národnej rady SR pre životné prostredie neodporučí zriadenie lomu pre výrobu perlitu pri obci Bara v srdci Tokajskej oblasti. Informoval o tom
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
po poslaneckom prieskume na mieste informoval predseda výboru Mikuláš Juščík. Poslanci uskutočnili prieskum na základe sťažností a žiadosti občanov z tokajských obcí.
"Tokajskú oblasť máme len jednu na Slovensku a treba ju chrániť. Povrchová baňa na perlit by navždy negatívne zmenila charakter krajiny. Pritom ložísk perlitu máme na Slovensku viacero," uviedol Juščík. Dodal, že 11. apríla na zasadaní výboru prijmú negatívne stanovisku k využitiu toho ložiska a otvoreniu lomu. Odporučia ministerstvu životného prostredia, aby bolo toto ložisko vyňaté zo stavu surovinových zásob.
Proti otvoreniu lomu sú aj obyvatelia Bary. "Povrchová baňa by sa nachádzala iba 500 metrov od najbližšieho domu a iba dvesto metrov od cintorína. Nikto z obyvateľov s tým nesúhlasí," povedal starosta Bary Albert Csizmadia. V lokalite pri obci Bara sa urobili prieskumné vrty. Obec už v roku 2004 zaslala Obvodnému Banskému úradu v Košiciach negatívne stanovisko. "Banský úrad v Košiciach však našu mienku nerešpektuje a začal konanie na zriadenie dobývacieho priestoru a výberové konanie na poskytnutie licencie," povedal starosta. Ťažiť surovinu tu chce podľa neho Zemplínska plavebná spoločnosť (ZPS) so sídlom v Trebišove.
Konateľom ZPS je Miloš Lukáč, ktorého o konaní poslaneckého prieskumu nik neinformoval. "My tu máme skapať? Tu nebude nič, iba vinice a ľudia nezarobia? My sa zaoberáme banskou činnosťou. Máme zahraničného partnera, ktorý je ochotný investovať do využívania tohto ložiska. Pôvodne ma v tom starosta povzbudzoval, dal mi dokonca nejaké informácie, ukázal mapy a potom otočil zrazu kabát," vyjadril sa Miloš Lukáč.
Lukáč povedal, že je za to, aby sa u nás chránila príroda, ale nie za každú cenu. "Tam, kde chceme otvárať ložisko, je len burina a náletové stromy. Poloha je v doline a povrchová baňa nenaruší vzhľad. Keby sme otvorili lom, zamestnali by sme z Bary 15 ľudí. Výrobňa perlitu by nebola na ťažobnom mieste, ale vyrábali by sme v Čerhove," povedal Lukáč.
Podľa jeho vyjadrenia desať kilometrov od našej hranice ťažia perlit v Maďarsku, a tam to neprekáža.